Val d'Aosta - Monte Rosa

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 9
 • 22
 • 41
 • 10
 • 5
 • 1

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
431.7 km 111 km 260 km 60.7 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień39 - 42   €10 - 36   €
6 dni167 - 246   €42 - 202   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1700 km
homepage: www.monterosa-ski.comen/
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Val d'Aosta - Monte Rosa

Dolina Aosty, potężny region narciarski graniczący od zachodu z Francją, od północy ze Szwajcarią i od południowego-wschodu z Piemontem. Mieszają się tu zwyczaje kulturowe sąsiednich krajów, a język francuski jest prawnie zrównany z językiem włoskim. Niezapomnianych przeżyć podczas białego szaleństwa dostarczają tu zapierające dech widoki. Valle d’Aosta obejmuje najwyższe partie Alp na czele z najwyższym szczytem Europy – Mont Blanc (4808 m n.p.m.). Poza nim znajdują się tu inne słynne czterotysięczniki jak Cervinia zwana przez Szwajcarów Matterhornem (4478 m n.p.m.) czy masyw Monte Rosa (najwyższy szczyt: 4634 m n.p.m.). Tak duże wysokości pozwalają narciarzom na całoroczną jazdę po zboczach tych gór. Natomiast autostrada biegnąca dnem doliny znacznie ułatwia podróżowanie pomiędzy ośrodkami narciarskimi i czyni Dolinę Val d’Aosta doskonałym wyborem na wyjazdy na narty.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Aosta i Monte Rosa. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Alagna:
  Mała górska wioska położona pod strzelistą górą Monte Rosa. Wyraźne są tu wpływy szwajcarskiej kultury - unikalna architektura miasteczka z małymi drewnianymi domami. Alagna nazywana jest rajem dla freeriderów (Freeride Paradise). Niezagospodarowane tereny do freeridu, które się tu znajdują należą do najdłuższych i najbardziej ekscytujących w całych Alpach. Należy jednak pamiętać, że we Włoszech jazda poza trasami jest nielegalna – jeździć można jedynie na własną odpowiedzialność. W 2004 r. Alagna została połączona z Gressoną dzięki czemu można przedostać się do innych ośrodków masywu Monte Rosa.

  Espace San Bernardo (La Thuile - La Rosiere):
  Urozmaicony teren narciarski położony na stokach wokół Małej Przełęczy Św. Bernarda. La Thuile słynie przede wszystkim z połączenia z francuskim ośrodkiem Rosière, dzięki czemu kupując jeden skipass można szusować na stokach po obu stronach granicy włosko-francuskiej. Miejsce raczej dla zapalonych narciarzy i turystów ceniących sobie spokojny wypoczynek, niż dla miłośników rozrywek. Najdłuższa trasa to San Bernardo - 11 km, z różnicą poziomów 1100 m, natomiast najtrudniejszą - Le Défi - 1,5 km, z różnicą poziomów 320 m. Wszystkie zapewniają świetne warunki narciarskie.

  Monterosa-Ski:
  Rozległy teren narciarski w trzech dolinach: Valle d'Ayas, Valle di Gressoney i Valsesia. Główne ośrodki, Champoluc, Gressoney La Trinité, Gressoney St Jean i Alagna to niewielkie, malownicze górskie wioski, niczym nie przypominające prestiżowych, narciarskich kurortów. Dzięki połączeniu większości kurortów można przemierzyć cały teren narciarski nie zdejmując nart. Monte Rosa to prawdziwy raj dla średniozawansowanych narciarzy, pragnących szusować z dala od zgiełku popularnych kurortów. W sumie 180 km tras - niebieskie 44 km, czerwone 119 km, czarne 17 km. Najdłuższa trasa to Pistone Betta w Gressoney La Trinité.

  Pila:
  Duży ośrodek narciarski oddalony o 18 km od stolicy regionu Aosta. Ośrodek ten został wybudowany stosunkowo niedawno, na stokach góry Emilius na wzór francuskich stacji. Kolejka linowa z Aosty wywozi tu turystów w 18 minut. W Pila zachwycają przede wszystkim piękne widoki na masyw Mont Blanc, Cervinię, Monte Rosa i na lodowce Riutor i Grivola. Warto wybrać się do zabytkowego miasta Aosta, zwanego przez turystów „Rzymem Alp”. Znany ośrodek narciarski położony u podnóża masywu Mont Blanc oferujący 70 km oznakowanych tras o różnym stopniu trudności. Najdłuższą z nich jest trasa Grimod - 4,3 km, o niskim stopniu trudności, natomiast najtrudniejszą jest Couis,Tsa Creuisa - 1,9 km, z różnicą poziomów 550 m.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Dużą ilość łatwych niebieskich tras oferują stoki w La Thuile. W rejonie masywu Monte Rosa ośle łączki można znaleźć w Champoluc i Gressoney. Na stokach Gressoney znajdują się także łatwe trasy dla początkujących. Natomiast w rejonie Pila na amatorów białego szaleństwa czekają trasy: La Nuova, Grimod i Baby Pila. Dostępna jest także szkółka narciarska ze 150 instruktorami i z najnowocześniejszymi metodami nauczania.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Przyjazd na narty do La Thuile to także doskonały wybór dla średniozaawansowanych narciarzy. Znajduje się tu duża ilość i różnorodność tras. Dobre niebieskie i czerwone trasy znajdują się w Les Suches. W masywie Monte Rosa biegnie całe mnóstwo łagodnych, długich zjazdów dla mniej wymagających narciarzy. Śmiałkom, którzy czują się już dość pewnie na nartach zaleca się raczej łatwiejsze zjazdy poza wyznaczonymi trasami, najlepiej w towarzystwie przewodnika. Natomiast na terenie ośrodka Pila dostępnych jest ok. 52 km czerwonych tras.

  Narty dla zaawansowanych:
  W La Thuile jest niewiele tras dla wytrawnych narciarzy, do dyspozycji są strome stoki pomiędzy drzewami z Les Suches, czarne trasy ponad Petit St. Bernard oraz stoki do jazdy poza trasami. Podobnie w mawsywie Monte Rosa gdzie znajduje się zaledwie kilka czarnych tras: w Gressoney: La Trinité trasa Nera, Jolanda 1, Moos. W Gressoney Saint Jean: trasa David Variante 2 i David Slalom Speciale. Szczególnie godne polecenia są natomiast stoki poza wyznaczonymi trasami - największą atrakcją są tu zjazdy z punktów przy najwyżej położonych wyciągach, w kierunku trzech dolin, najlepiej w towarzystwie górskiego przewodnika. W Pila dla wytrawnych narciarzy przygotowano 10 km tras, wśród nich najpopularniejsze to: Tsa Creuisa (1,4 km), Couis 1 (1,2 km) i Bellevue (1,1 km).

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Na stokach całej rozległej Doliny Aosty nie brakuje miejsc do jazdy poza trasami. Najwięcej jest ich w Masywie Monte Rosa, a w szczególności Alagna. To prawdziwy raj dla miłośników freeride'u. Uwaga niektóre odcinki, jak np. z Alagny do Gressoney pokonać można jedynie poza wyznaczonymi trasami. Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Freestyle:
  Snowpark w rejonie Monte Rosy w Gabiet, w dolnie Gressoney. W Pila wiele możliwości dla początkujących i zaawansowanych snowboardzistów oferuje Snowpark Grand Grimod przy wyciągu La Nuova: halfpipe (100 m), hopki, fun box, quarter oraz całe klasyczne wyposażenie.

  Snowboarding dla początkujących:
  Instruktorzy snowboardu.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W La Thuile znajduje się 20 km tras biegowych: cztery pętle o różnej trudności wytyczone po dnie doliny. W rejonie Monte Rosa Najlepsze trasy można znaleźć w Brusson, Gressoney Saint Jean, Gressoney La Trinite. Najdłuższa trasa to Castello w Monte Rosa/Saint Jean - wys. 1400 m n.p.m., 7,5 km długości o wysokim stopniu trudności. W Pila brak tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Życie nocne w La Thuile nie jest zbyt urozmaicone. Bary i restauracje znajdują się w centrum i nowszej części miasta. Dostępna jest również oferta Centrum Sportowego w kompleksie hotelowym Residence Planibel to: sauna, basen, siłownia i sauna turecka - wstęp nie tylko dla gości hotelowych. Niewiele rozrywek można również uświadczyć w rejonie Monte Rosy: w Gressoney i Champoluc znajduje się kilka restauracji. Większość lokali gastronomicznych znajduje się w hotelach. W Pila można poczuć prawdziwie włoską atmosferę: dość liczne restauracje, bary i schroniska serwujące dania kuchni regionalnej.

  Aktywny wypoczynek:
  W rejonie La Thuile organizowane są wycieczki z przewodnikiem po okolicy i wędrówki na rakietach śnieżnych. Na obszarze Monterosa można znaleźć lodowisko, organizowane są także wędrówki na rakietach śnieżnych. Poza nartami i snowboardem w Pila można także spróbować: jazdy na łyżwach, lotów paralotnią. Znajdują się tu także trasy przystosowane do roweru górskiego i minigolf. Miłośnicy spacerów mają do dyspozycji liczne ciekawe trasy po okolicy (ok. 10 km).

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W Święta Bożego Narodzenia organizowane są wystawy szopek i zjazdy z zapalonymi pochodniami.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  W La Thuile mali narciarze mają do dyspozycji narciarskie przedszkole dla dzieci od 4 lat oraz szkółkę narciarską dla dzieci od 5 lat, podobnie jest w Pila. W rejonie Monte Rosy szkółki narciarskie znajdują się w: Gressoney La Trinite` i Gressoney Saint Jean.

  Rozrywka:
  Na obszarze Monte Rosy śnieżne parki zabaw dla dzieci można znaleźć w Antagnod, Champoluc, Staffal i Edelboden. W La Thuile dla najmłodszych dostępny jest miniklub od 4 do 12 lat, park zabaw na śniegu z ruchomym dywanem oraz trasa do zjazdu na gumowych oponach. W Pila baby park przy szkółce narciarskiej. W niektórych restauracjach można liczyć na zniżki dla rodzin z dziećmi.

  Opieka nad dziećmi:
  Przedszkola z miniklubami dla dzieci.

 • Informacje dodatkowe


  • www.skivallee.it/
  • www.alagna.it/
  • www.espacesanbernardo.com/
  • www.monterosa-ski.com/
  • www.pila.it/Włochy - prognoza pogody

 • Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  15°C
  opady:
  15.8 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  3164 km
  ciśnienie:
  1001hPa
  wiatr:
  176°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:41
  zach. słońca:
  21:24
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.20°C
  opady:
  1.58 mm
  wiatr:
  312°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:24
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.11°C
  opady:
  6.73 mm
  wiatr:
  194°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:25
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.20°C
  opady:
  0.56 mm
  wiatr:
  109°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:25
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.20°C
  opady:
  2.31 mm
  wiatr:
  79°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:25

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by: