Dolomiti SuperSki już od 337 zł

Dolomiti SuperSki

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 8
 • 136
 • 223
 • 97
 • 23
 • 1

Udogodnienia:

 • 18

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
1286.3 km 445.6 km 672.9 km 167.8 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień47 - 59   €33 - 41   €
6 dni235 - 294   €165 - 206   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
16marca2013 homepage: www.dolomitisuperski.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Dolomiti SuperSki

Ogromny kompleks Dolomiti SuperSki obejmuje bardzo rozległy teren narciarski. Karnet pozwala jeździć w kilku regionach geograficznych: Południowy Tyrol, Trydent, Veneto. Znajduje się tu wiele kilometrów doskonale przygotowanych tras, świetnych nieodkrytych terenów, nowoczesnych snowparków i ośrodków pełnych atrakcji. Karnet Dolomiti SuperSki pozwala na korzystanie z ponad 1200 km tras w 12 ośrodkach narciarskich. Do tego monumentalnego kompleksu zalicza się również słynna narciarska karuzela Sella Ronda.

 • Ośrodki narciarskie


  Alta Badia
  Ośrodek leżący w południowym Tyrolu u podnóża masywu Dolomitów o nazwie Sella. Nasłonecznienie tras oraz ich przygotowanie wraz z doskonałą bazą noclegową sprawiają, że jest to jeden z najciekawszych ośrodków w regionie. Ośrodek ten leży w samym sercu mega kompleksu Dolomiti Superski co stanowi świetną bazę wypadową na inne tereny narciarskie, w tym słynną Sella Rondę. Teren rewelacyjny przede wszystkim dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Genialne warunki dla miłośników jazdy poza trasami. Amatorzy freestyle'u mogą poszaleć w snowparku. Ośrodek posiada także całkiem sporo tras biegowych, bogatą ofertę sportową oraz wiele atrakcji poza stokiem. To także świetne miejsce na rodzinny wyjazd z dziećmi.

  Val Gardena
  Słynna dolina znajdująca się w północnych Włoszech, w południowym Tyrolu. Wielokrotnie goszczono tu Puchar Świata w narciarstwie alpejskim na słynnej trasie Saslong. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami, a początkujący freestyle'owcy mogą ćwiczyć w snowparku Piz Sella. Ponadto Val Gardena posiada 54 km tras biegowych. W ośrodku można także znaleźć najlepszy dla siebie sposób na spędzenie czasu poza stokiem. Val Gardena to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi. Dolina jest także połączona wyciągami ze słynną Sella Rondą.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Znajduje się w południowym Tyrolu i jest powszechnie uważany za górę numer 1 dla narciarzy.
  Kronplatz to jeden z najbardziej wszechstronnych ośrodków, który zadowoli zarówno ekspertów narciarstwa jak i tych którzy stawiają pierwsze kroki. Biegnie tutaj wiele tras, które mogą sprawić trudność niedzielnemu narciarzowi. Jedną z nich jest Erta co w wolnym tłumaczeniu znaczy stroma, a nazwa dokładnie oddaje z czym mamy styczność. Trudną i zarazem ciekawą trasą jest Herrenegg, która posiada homologacje FIS. Najdłuższe trasy mają ponad 6 km.

  San Martino di Castrozza
  Ośrodek położony w szerokiej dolinie otoczonej niedostępnymi szczytami. Niedawno przeprowadzono prace modernizacyjne kluczowych wyciągów, dlatego też stacja nie tylko jest urokliwa i pełna przepięknych tras, ale również bardzo nowoczesna.

  Tre Valli
  Ośrodek znajdujący się w samym centrum malowniczych Dolomitów, wśród masywów: Catinaccio, Sassolungo, Pale di San Martino oraz Latemar. Narciarze mają do dyspozycji ponad 120 km świetnie nasłonecznionych oraz różnorodnych tras, dzięki którym ośrodek niejednokrotnie wygrywał rankingi na najlepsze tereny narciarskie we Włoszech. Tre Valli składa się z trzech mniejszych ośrodków narciarskich: Moena-Alpe Lusia, Passo San Pellegrino oraz Falcade.

  Val di Fassa
  Przepiękna malownicza dolina położona w samym centrum Dolomitów. Ośrodek doskonale nadaje się dla wszystkich narciarzy, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także idealne miejsce dla miłośników freestyle'u, którzy mają do dyspozycji kilka snowparków w samej Val di Fassa oraz kilka w Tre Valli. Łącząc wszystkie razem, można skorzystać z każdej znanej przeszkody freestyle'owej. Oprócz tradycyjnych nart i snowboardu na turystów czeka możliwość uprawiania wielu innych sportów zimowych, mnóstwo form aktywnego spędzania czasu i bogata oferta après-ski. Jest to idealny ośrodek dla dzieci i ich rodziców. Dolina jest także połączona wyciągami ze słynną Sella Rondą.

  Val di Fiemme
  Dolina zwana jest często przedsionkiem Dolomitów, gdyż to właśnie tutaj zaczynają się te wielkie charakterystyczne dla regionu góry. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin włoskich ciągnąca się ponad 35 km. Ośrodek nastawiony jest na narciarstwo zjazdowe oraz biegowe na najwyższym poziomie. Zarówno osoby gustujące w gwarnych, jak i kameralnych ośrodkach znajdą tutaj coś dla siebie.

  Civetta
  Ośrodek Ski Arena Civetta jest przede wszystkim przeznaczony dla rodzin z dziećmi, a także wszystkich tych, którzy pragną podszkolić swoje umiejętności. Dużą atrakcją jest też Szlak Wielkiej Wojny, którego trasy wytyczone są z Alleghe do Malga Ciapela przez przełęcz Falzarego.

  Cortina d'Ampezzo
  Region ten składa się z trzech terenów narciarskich: Tofane, Faloria i Cristallo. Nie są one bezpośrednio połączone wyciągami, ale do wszystkich dojeżdżają darmowe ski busy. W 1956 odbyły się tutaj zimowe igrzyska olimpijskie, a obecnie w Cortinie rokrocznie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W schronisku Duca d’Aosta kiedyś był zapalony znicz olimpijski. W Cortinie kręcono sceny do takich filmów jak m.in.: „Różowa Pantera” z Davidem Nivenem i Peterem Sellersem, „James Bond: Tylko Dla Twoich Oczu” z Rogerem Moorem czy „Cliffhanger” z Sylvestrem Stallone.

  Arabba-Marmolada
  Ośrodek położony w dolinie Livianollongo w cieniu imponujących gór Sella. To jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów narciarskich wchodzących w skład Dolomiti Superski. Dodatkowym atutem jest bliskość słynnej Sella Rondy. Arabba jest ośrodkiem, w którym odnajdą się wszyscy narciarze – od początkujących do zaawansowanych. Ośrodek nie jest polecany początkującym narciarzom, przystosowany jest raczej dla tych lepiej jeżdżących.

  Brixen
  Położone w dolinie Val d’Isarco Bressanone (Brixen) to prawdziwie włoskie miasto, które może się pochwalić ponad tysiącletnią historią. Leży ono nad stykiem rzek Israki i Rienzy, u podnóża góry Plose. Charakterystycznym elementem tutejszych krajobrazów są gaje winne oraz kasztanowe. Stąd też jedną z lokalnych atrakcji jest szlak kasztanowy Keschtnweg, który mierzy ponad 60 km i ciągnie się aż do Bolzano.

  Dolomiti di Sesto
  Region w południowym Tyrolu, który powierzchniowo stanowi największą grupę górską w Dolomitach. Dolomiti di Sesto są świetnym miejscem dla narciarzy średniozaawansowanych oraz biegaczy. Ośrodek narciarski otoczony jest majestatycznymi górami zwanymi często zegarem słonecznym. Zyskały to określenie dzięki nietypowemu zjawisku – o każdej godzinie oświetlony jest inny szczyt.

 • Warunki na stokach


  Alta Badia
  Ośrodek narciarski mieści się na wysokości między 1440 m n.p.m. a 2778 m n.p.m., posiada ponad130 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia.

  Val Gardena
  W dolinie jest ponad 170 km tras narciarskich wytyczonych na wysokościach między 1236 m n.p.m. a 2518 m n.p.m. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami. W niższych partiach (ośrodek Ortisei) śnieg leży dużo krócej niż w pozostałych. Stoki o ekspozycji południowej i północnej. Sezon trwa od grudnia do kwietnia.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Stoki położone są na wysokości 935 – 2275 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

  San Martino di Castrozza
  Większość tras położona jest powyżej 1400 m n.p.m. Można jeździć na terenach narciarski od 1816 m n.p.m. aż do 2900 m n.p.m. Sezon trwa od grudnia do kwietnia. Stoki o ekspozycji północnej oraz północno-wschodniej. W razie potrzeby trasy są dodatkowo naśnieżane.

  Tre Valli
  Trasy rozciągają się na wysokości 1000 m n.p.m. a 2800 m n.p.m, co sprawia, że sezon trwa tu od grudnia do kwietnia (w zależności od wysokości). Niższe obszary są dodatkowo naśnieżane w razie potrzeby.

  Val di Fassa
  Teren położony jest na wysokości 1182 – 2513 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

  Val di Fiemme
  Trasy położone są na wysokości 860 – 2388 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane. W Ski Center Latemar wszystkie trasy znajdują się na wysokściach między 1500 a 2500 m n.p.m. Ośrodek Passo Lavazè leży na wysokości 1447 a 2380 m n.p.m. W ośrodku Alpe Cermis do dyspozycji narciarzy jest ponad 20 km świetnie przygotowanych tras na wysokości od 1000 do 2250 m n.p.m.

  Civetta
  Trasy położone są na wysokości 1000 – 2100 m n.p.m., dzięki czemu warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Większość tras położona jest powyżej 1500 m n.p.m. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane.

  Cortina d'Ampezzo
  Stoki położone są na wysokości 1224 – 2930 m n.p.m., oferując dobre warunki narciarskie od listopada do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb. Stoki o ekspozycji wschodniej i zachodniej.

  Arabba-Marmolada
  Teren położony jest na wysokości 1446– 2478 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane. Na Lodowcu Marmolada trasy wytyczone są na wysokości 1100 – 3342 m n.p.m., dzięki czemu zapaleni narciarze mogą jeździć przez cały rok. Jednak najlepszych i najpewniejszych warunków do jazdy można się spodziewać od grudnia do kwietnia.

  Brixen
  Świetne warunki śniegowe i łagodny klimat. Występuje tu także dużo dni słonecznych.

  Dolomiti di Sesto
  Tereny położone na 1130 – 2200 m n.p.m., sezon trwa tu od grudnia do kwietnia. Na stokach panują dobre warunki.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Alta Badia
  Dla początkujących narciarzy warunki w ośrodku są rewelacyjne. Do dyspozycji jest tu także wiele szkółek narciarskich. Długość tras przekracza 70 km a ich przygotowanie sprawia, że jest to jeden z najlepszych ośrodków w regionie dla osób zaczynających swą przygodę z nartami. Słoneczne stoki spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających narciarzy.

  Val Gardena
  Cały region Val Gardeny nadaje się świetnie dla początkujących narciarzy, którzy mają tu do dyspozycji prawie 50 km tras. Jest tu również wiele szkółek narciarskich z wykwalifikowaną kadrą, która wprowadzi osoby zaczynające taką przygodę w tajniki narciarstwa czy snowboardu.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Ośrodek świetnie nadaje się dla początkujących narciarzy, ponieważ ilość łatwych tras oraz infrastruktura sprawiają, że stawianie pierwszych kroków oraz szlifowanie swoich umiejętności jest po prostu przyjemnością. Ponad 50 km naśnieżanych nartostrad spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych narciarzy.

  San Martino di Castrozza
  Świetne miejsce dla początkujących narciarzy. Ilość tras oraz infrastruktura sprawiają, że stawianie pierwszych kroków oraz szlifowanie swoich umiejętności to czysta przyjemność. Piękne widoki oraz ponad 25 km naśnieżanych tras z pewnością zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych narciarzy.

  Tre Valli
  Region przyjazny jest głównie narciarzom początkującym. Znajdą oni mnóstwo dobrze przygotowanych tras o świetnym nasłonecznieniu. Liczne szkoły narciarskie pomogą stawiać pierwsze korki lub podszkolić umiejętności. Najciekawsze trasy to: Panorama, Zirmes, Laste oraz najdłuższa z nich Innamorati mierząca ponad 10 km.

  Val di Fassa
  Ośrodek oferuje doskonałe warunki dla początkujących narciarzy - w sumie dostępnych jest ponad 90 km świetnie przygotowanych tras niebieskich.

  Val di Fiemme
  Idealny region dla początkujących - w każdym ośrodku jest mnóstwo tras dla niebieskich. Szczególnie dba się tutaj o dzieci stawiające swoje pierwsze kroki na nartach. Słoneczne i doskonale przygotowane trasy to wielka zaleta tego regionu. W każdym ośrodku znajdują się szkółki narciarskie.

  Civetta
  W ośrodku Ski Arena Civetta panują doskonałe warunki dla początkujących narciarzy – zarówno tych starszych, jak i młodszych. Duża ilość szerokich tras oraz brak zalesienia powodują, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z nartami czy snowboardem. W Alleghe, Selva di Cadore i Zoldo można też znaleźć szkółki narciarskie.

  Cortina d'Ampezzo
  We wszystkich ośrodkach występują dobre stoki dla początkujących narciarzy. Szczególnie polecane są zwłaszcza dolne partie ośrodka Tofane, gdzie znajdują się najlepsze i najliczniejsze trasy niebieskie. W każdym ośrodku jest duży wybór szkółek narciarskich.

  Arabba-Marmolada
  Dla narciarzy początkujących zdecydowanie najlepszym ośrodkiem jest Arabba, w której można rozpocząć przygodę z nartami lub podszkolić swoje umiejętności korzystając z pomocy wykwalifikowanej kadry instruktorów. Mimo, że w ośrodku Marmolada można znaleźć trasy niebieskie, są one jednak znacznie trudniejsze niż wynikałoby to z oznaczenia.

  Brixen
  Kilka kilometrów świetnie przygotowanych tras dla początkujących. Valles to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, hotele są położone bardzo blisko stoków a teren jest odpowiedni do nauki narciarstwa.

  Dolomiti di Sesto
  Doskonałe trasy dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Alta Badia
  Rejon ten jest doskonały dla narciarzy średniozaawansowanych – posiada ponad 50 km świetnie przygotowanych tras czerwonych. Przepiękne krajobrazy sprawiają, że warto wypróbować swoich sił na wszystkich szlakach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od szerokich tras po wąskie a także tych, na których dzieje się dużo po takie gdzie można być "Panem stoku".

  Val Gardena
  Obszar doliny jest rajem dla narciarzy średniozaawansowanych. Posiada ponad 100 km tras czerwonych, doskonale przygotowanych, o przepięknych krajobrazach. Malownicze i widokowe trasy wśród lasów, a także malownicze i mocno nasłonecznione.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  W ośrodku jest ponad 30 km dobrze przygotowanych tras dla narciarzy średniozaawansowanych. Trasy zachwycają zarówno widokami, jak i nachyleniem, jednak fani carvingu i bardzo szerokich stoków nie znajdą tutaj zbyt wiele atrakcyjnych terenów.

  San Martino di Castrozza
  Oferuje ponad 25 km dobrze przygotowanych tras dla narciarzy o średnich umiejętnościach. Trasami godnymi polecenia są: Scandola, Conca, Valboneta i Bellaria, które zachwycają zarówno widokami jak i nachyleniem.

  Tre Valli
  Szerokie, panoramiczne i świetnie przygotowane trasy czerwone sprawiają, że jest to istny raj dla średniozaawansowanych. Najciekawszymi nartostradami są: Ciadin, La Caviette, Mediolanum, Cune-Campo, Col Margherita - Lago Cavia.

  Val di Fassa
  Jest rajem dla narciarzy średniozaawansowanych. Ośrodek posiada ponad 160 km świetnie przygotowanych tras o średnim stopniu trudności. Malownicze krajobrazy sprawiają, że warto spróbować swoich sił na wszystkich szlakach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – trasy od szerokich po wąskie, a także te, na których dzieje się dużo lub takie gdzie można mieć cały stok dla siebie.

  Val di Fiemme
  Cały rejon posiada ponad 70 km tras przeznaczonych specjalnie dla osób średniozaawansowanych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – trasy od szerokich po wąskie, a także te, na których dzieje się dużo lub takie, gdzie można mieć cały stok dla siebie.

  Civetta
  40 km zjazdów w całym regionie to trasy czerwone.

  Cortina d'Ampezzo
  Ilość tras dla średniozaawansowanych jest o ponad połowę większa od pozostałych. Są one także świetnie przygotowane oraz oferują wspaniałe widoki na przepiękną dolinę Cortiny.

  Arabba-Marmolada
  Zarówno Marmolada, jak i Arabba oferują świetne warunki dla narciarzy średniozaawansowanych. W tym pierwszym ośrodku można się delektować jazdą na najdłuższej trasie w okolicy (ponad 12 km), natomiast w Arabbie można liczyć dodatkowo na świetne widoki.

  Brixen
  W regionie najwięcej tras jest dla narciarzy średniozaawansowanych.

  Dolomiti di Sesto
  Najwięcej tras dla narciarzy średniozaawansowanych, doskonałę warunki do carvingu.

  Narty dla zaawansowanych:
  Alta Badia
  Również narciarze zaawansowani znajdą tutaj coś dla siebie. 6% wszystkich tras stanowią czarne nartostrady. Przepiękne tereny znajdują się w samym Alta Badia, ale warto również spróbować swoich sił poza trasami, gdzie można napotkać ekstremalnie trudne trasy.

  Val Gardena
  Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest aż 25 km tras, które są naprawdę wymagające. W porównaniu z innymi ośrodkami jest to całkiem sporo. Jednak nie tylko te oznaczone kolorem czarnym są dobre dla zaawansowancych narciarzy – wiele tras czerwonych również wymaga sporych umiejętności i doświadczenia.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Kronplatz to istny raj dla narciarzy zaawansowanych. Posiada blisko 30 km tras dla ekspertów. Znajduje się tutaj aż 5 bardzo wymagających tras – tzw. The Black Five, o których na oficjalnej stronie ośrodka możena przeczytać: „Nie dla osób o słabych nerwach!”. Jest to także jeden z niewielu terenów posiadający tak dużo tras dla ekspertów.

  San Martino di Castrozza
  Ponad 10 km świetnie przygotowanych tras czarnych. Najbardziej znane i wymagające już sporych umiejętności to trasy: Direttissima, Kristiania i Tognola 1. Ta ostatnia to już niemal kultowa trasa fisowska o długości ponad 3 km, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Pale di San Martino.

  Tre Valli
  Narciarze zaawansowanie również znajdą tutaj wiele tras dla siebie. Niektóre z nich mogą stanowić nie lada wyzwanie. Najciekawszymi zjazdami są: Fiamme OroI, Nuova Cima Uomo oraz najdłuższa prawie 4 km Le Buse-Molino.

  Val di Fassa
  Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest wiele dość wymagających tras, w tym nie tylko te oznaczone kolorem czarnym. Warto spróbować pojeździć na trasie Pucharu Świata Ciampac oraz na trasie znanego alpejczyka Alberta Tomby w Vigio di Fassa, z której rozpościera się widok na szczyt Catinaccio.

  Val di Fiemme
  Ośrodek nie jest szczególnie polecany narciarzom o takich umiejętnościach. Jest tu zaledwie 14 km czarnych tras, które bez wątpienia są dobrze przygotowane. Najatrakcyjniejszą z nich jest nartostrada w Ski Center Latemar o nazwie Zanggenberg o nachyleniu 58° i długości około 3 km.

  Civetta
  Ski Arena Civetta nie jest najlepszym ośrodkiem dla doświadczonych narciarzy, aczkolwiek znajdują się tu 3 trasy, które powinny sprostać ich wymaganiom. Jest tu także wiele przepięknych i widokowych tras, które warto wypróbować bez względu na stopień zaawansowania. Można także skorzystać z innych ośrodków objętych karnetem Dolomiti Superski, które oferują znacznie więcej czarnych tras.

  Cortina d'Ampezzo
  Doświadczeni narciarze z pewnością będą zadowoleni z oferty ośrodka - wiele wymagających tras, na których trenują nawet zawodnicy ze Światowego Pucharu Alpejskiego. Znajduje się tutaj najtrudniejsza, a zarazem najbardziej stroma z całych Dolomitów trasa narciarska - Canalone Stunies, która rozpoczyna się na wysokości 3000 m n.p.m.

  Arabba-Marmolada
  Doświadczeni narciarze powinni odnaleźć się na stokach Marmolady. Z pewnością wymagają one więcej niż przeciętnych umiejętności. Dodatkowo, zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na zjazdach freeride'owych.

  Brixen
  Dla doświadczonych narciarzy jest tu kilka wymagających tras. Najtrudniejszą z nich jest legendarna trasa Trametsch, o długości ponad 9 km, która jest najdłuższą trasą w Tyrolu i nawet wprawnym narciarzom może sprawić kłopot.

  Dolomiti di Sesto
  Dobre, czarne, wymagające trasy.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Alta Badia
  Na freeriderów czekają tutaj nieodkryte trasy przez lasy i otwarte przestrzenie w głębokim puchu. Jednak większość zjazdów wymaga sporych umiejętności. Niepewni narciarze mogą spróbować zjazdów z przewodnikiem. Corocznie odbywa się tutaj Mittagstal, czyli zawody freeridowe. Ciekawy zjazd to Valscura – Sassongher, który jest uważany za jeden z najtrudniejszych ze względu na konieczność jazdy pomiędzy ścianami bardzo wąskiego przesmyku. Jednak ci mniej zaawansowani również znajdują się ciekawe miejsca.

  Val Gardena
  W Val Gardenie jest również wiele obszarów dla freeriderów. Ciekawym zjazdem jest słynna trasa rozpoczynająca się z górnej części gondolki Porodi, Val Mezdi – Val Lasties. Ta trasa wymaga sporych umiejętności i nie jest polecana początkującym. Kolejną trasą jest zjazd z Forcelladel Sassolungo na wysokości 2686 m n.p.m. przez Langkoflkar do Monte Pana. Większość tras w regionie wymaga większych umiejętności i nie są to trasy dla początkujących.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  W Kronplatz nie barkuje tras dla miłośników freeridu. Przy kolejce linowej 1+2 znajduje się wspaniała trasa prowadząca przez przepiękny las modrzewiowy z widokami na zapierającą dech w piersiach dolinę. Na freeriderów czeka tu również wiele nieodkrytych terenów.

  San Martino di Castrozza
  Na freeriderów czekają tutaj nieodkryte trasy przez lasy a także otwarte przestrzenie w głębokim puchu. Jednak większość tras wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Tre Valli
  Z każdej strony Tre Valli znajdują się tutaj świetne tereny do freeride'u, jednak najlepszym miejscem jest Passo San Pellegrino. W większości są to nieprzetarte szlaki czekające na odkrycie. Istnieje także możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Val di Fassa
  Dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu w regionie można jeździć po urozmaiconych trasach. Na narciarzy czeka wiele szlaków pośród świeżo opadłego puchu. Nowością jest trasa Toè w Belvedere di Canazei, która biegnie zboczami omijając popularne zjazdy oraz Col Margherita freeride experience w Passo San Pellegrino. Wybór terenów jest tutaj ogromny, a widoki zapierają dech w piersiach. Śnieg tak kształtuje teren, że co roku zjazdy wyglądają nieco inaczej. Jest tu również wiele naturalnych uskoków, na których można wykonywać akrobacje.

  Val di Fiemme
  Ośrodek jeszcze w pełni nie odkrył możliwości tego sportu. Istnieje jednak możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Civetta
  Nie jest to ośrodek przeznaczony dla freeriderów, ponieważ wszystkie trasy położone są poniżej linii drzew.

  Cortina d'Ampezzo
  Organizacja takich zawodów jak chociażby „Carrera Freeride Challange” świadczy, że są tutaj świetne tereny do jazdy w głębokim puchu. Najlepsze stoki znajdują się po stronie ośrodka Faloria, szczególnie te w pobliżu Punta Nera.

  Arabba-Marmolada
  Arabba posiada jedne z najpiękniejszych zjazdów freeride'owych w regionie. W miejscach takich jak Val Mesdi, Val Lasties, Val de la Mesola, czy Porodi można znaleźć doskonałe trasy w głębokim puchu.

  Brixen
  Tu znaleźć można aż 24 świetne zjazdy pozatrasowe. Najwyżej położony teren mieści się na wysokości 2000 m n.p.m. Większość zjazdów przeznaczona jest dla narciarzy średniozaawansowanych.

  Dolomiti di Sesto
  Doskonałe tereny do freeride'u dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Dodatkowym atutem są wspaniałe krajobrazy.

  Freestyle:
  Alta Badia
  W ośrodku znajduję się jeden nowoczesny snowpark z typowymi przeszkodami: boxy, raile, skocznie, które są dostosowane do różnych umiejętności od początkujących po zaawansowanych. Snowpark został podzielony na dwie części, gdzie na górze jeżdżą zaawansowani, a na dole początkujący. Można tu też znaleźć wiele nowoczesnych i unikatowych przeszkód (miny, boje itp.).

  Val Gardena
  W Val Gardenie na wysokości 2158 m n.p.m. znajduje się snowpark o nazwie Piz Sella. Przeznaczony jest dla początkujący freestylerów i oferuje klasyczne przeszkody jak kicery, raile czy boxy, a tuż obok snowparku znajduje się 6-osobowe krzesełko, który wywozi narciarzy z powrotem na górę.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Snowpark Kronplatz to największy snowpark w południowym Tyrolu. Snowpark mieści się na wysokości 2230 m n.p.m., zajmuje powierzchnię prawie 60 000 m² i posiada własny wyciąg krzesełkowy. Znajduje się tu wiele przeszkód o każdym stopniu zaawansowania takie jak kickery, boxy, raile i inne specjalne konstrukcje, w tym cała jedna sekcja jibowa o nazwie „Korer”.

  San Martino di Castrozza
  Dwa kameralne snowparki, które oferują większość podstawowych przeszkód. Znajdują się tu skocznie, boxy i raile. Są to raczej miejsca dla początkujących narciarzy i snowborderów, trudnych przeszkód nie ma co tu szukać. Można za to znaleźć ośrodek szkolenia jazdy i techniki sponsorowany przez firmę Burton, co gwarantuje wysoki standard.

  Tre Valli
  W ośrodku narciarskim Tre Valli są dwa nowoczesne snowparki. Snow Park Lusia znajduje się na terenie ośrodka Alpe Lusia, freestylerzy znajdą w nim przeszkody różnego rodzaju. Są to typowe raile, boxy oraz skocznie na różnym stopniu zaawansowania. Natomiast kolejny to Easy Snow Park w San Pellegrino. Snowpark ten również posiada standardowe przeszkody jak boxy, raile, skocznie oraz absolutną nowość, czyli stalowy kink-box.

  Val di Fassa
  Miłośnicy freestyle'u mają do dyspozycji kilka snowparków w Val di Fiemme. Snowparki znajdują się w Campitello, Canaze Belvedere oraz Canazei Ciampac. Łącząc wszystkie razem, można skorzystać z każdej znanej przeszkody freestylowej. Zaczynając o tych standardowych jak raile, boxy czy kicery, a kończąc na halpipach, wallridach oraz specjalnej poduszce, na której można bezboleśnie i bezwypadkowo trenować triki. Nie zabraknie tutaj również nietypowych przeszkód takich jak tank czy pol jam. Nie bez podstaw organizowane są tutaj liczne zawody freestyle'owe. Można również skorzystać z fachowej pomocy instruktorów.

  Val di Fiemme
  W Alpe Lusia oraz w Latemarze znajduje się snowpark z halfpipem i innymi przeszkodami o różnych stopniach zaawansowania. Natomiast w Ski Center Latemar najciekawszą przeszkodą snowparku jest ogromny naturalny halfpipe, którego długość znacząco przekracza 120 m, a znajduje się on przy wyciągu Absam - Meierl. W wielu ośrodkach można skorzystać ze oferty szkoleń freestyle'owych.

  Civetta
  Niedaleko wyciągu krzesełkowego Cristelin można znaleźć dość dobry snowpark z paroma skoczniami, railami oraz boxami o różnych stopniach trudności. Drugi, nieco mniejszy znajduje się koło Pra della Costa. Oba snowparki są przeznaczone raczej dla początkujących lub średniozaawansowanych freestyle'owców.

  Cortina d'Ampezzo
  Narciarze i snowboardziści znajdą w Folari bardzo dobrze wyposażony snowpark. Znaleźć tam można między innymi half-pipe na około 200 metrów oraz wiele innych przeszkód takich jak quaterpipe, skocznie, raile, boxy oraz tor do boardcorssu. Wszystkie przeszkody są dopasowane do różnych stopni umiejętności, każdy więc znajdzie coś dla siebie.

  Arabba-Marmolada
  W Arabbie znajduje się duży snowpark Arabba Superpark o długości ponad 500 m wyposażony we własny wyciąg krzesełkowy. Snowpark przygotowany jest tak, aby zarówno początkujący, jak i zaawansowani freestylerzy mogli znaleźć przeszkody dla siebie. Snowpark posiada ponad 12 kicerów, 7 boxów oraz 5 raili.

  Brixen
  W ośrodku jest dość dobry snowpark, gdzie znajduje się parę skoczni, raili oraz boxów o różnym stopniu trudności – od łatwych po nieco bardziej wymagające.

  Dolomiti di Sesto
  Snowpark przeznaczony dla dzieci, początkujących i średniozaawansowanych freestyle'owców.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Alta Badia
  Alta Badia oferuje wielbicielom narciarstwa biegowego ponad 50 km świetnie przygotowanych ścieżek. Uprawiając narciarstwo biegowe można podziwiać cichą malowniczą okolicę ze wspaniałą scenerią i widokiem na Dolomity. W większości są to trasy długodystansowe. Znajduje się tu także świetny serwis, wraz ze szkołą oraz wypożyczalnią sprzętu.

  Val Gardena
  Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem ośrodek oferuje także całą masę tras do uprawiania narciarstwa biegowego. W samej Val Gardena jest ich 54 km, a łącznie z Alpi di Siusi aż 134 km. Dzięki swojemu położeniu trasy te uchodzą za najlepsze w całym Tyrolu Południowym. Głównie przeznaczone są one dla zaawansowanych narciarzy, ale początkujący też znajda coś dla siebie.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Dla wielbicieli narciarstwa biegowego przygotowano aż 200 km tras w dolinach Anterselva, Valle di Tamores i Valle di Casies. Najdłuższą trasą jest mierząca 42 km Gsiesertal o średnim stopniu trudności. Szkoły narciarstwa biegowego dostępne są w Brunico, Anterselva di Sopra i Santa Maddalena.

  San Martino di Castrozza
  Do dyspozycji narciarzy biegowych jest 30 km tras. Większość z nich jest położona w granicach Parku Narodowego Paneveggio Pale di San Martino. Trasy są regularnie ubijane i równane by zapewnić jak najwyższy komfort biegania. Z wielu malowniczych tras, które można wybrać, najbardziej urokliwa jest Lake Trail Calaita o długości 8 km położona na wysokości 1500 m n.p.m. Nawet niedoświadczeni narciarze powinni sobie poradzić, ponieważ trasa prowadzi głównie przez płaskie łąki lub zbocza o niewielkim nachyleniu oraz częściowo przez zamarznięte jezioro. Do wyboru jest także wiele innych ciekawych tras, o różnym stopniu trudności, część z nich jest oświetlana.

  Tre Valli
  Tradycje narciarstwa biegowego sięgają tutaj odległych czasów. W ośrodku co roku odbywa się wiele zawodów dla amatorów. Do najciekawszych tras biegowych można zaliczyć: Masarè mierzącą 5 km, Alochet o długości 2 km oraz Campo d'Orso o długości ponad 10 km. To tylko część spośród wielu widokowych tras. Ośrodek ma do zaoferowania ponad 70 km nartostrad o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. W Campo Scuola Alochet mamy do dyspozycji także tory w mieście, które idealne nadają się dla początkujących narciarzy. Dla tych bardziej doświadczonych lepszy będzie natomiast bardziej techniczny tor rozciągający się wzdłuż potoku Biois.

  Val di Fassa
  W regionie jest ponad 150 km świetnie przygotowanych tras biegowych. Szczególnie uznaną i słynną jest Marcialonga, która biegnie przez doliny Val di Fassa i Val di Fiemme na odcinku 70 km. Wszyscy użytkownicy Super Nordic Skipass obowiązującego w tym regionie mogą skorzystać z darmowego przygotowania nart, czyli smarowania, ostrzenia i innych podobnych czynności. Oprócz tego znajduje się tutaj wysoko wykwalifikowana kadra, która pomoże stawiać pierwsze kroki w biegówkach.

  Val di Fiemme
  Mekką narciarzy biegowych jest ośrodek Passo Lavazè, który oferuje aż 150 km tras o każdym stopniu trudności. Przy najczęściej uczęszczanych trasach znajdują się charakterystyczne szałasy, gdzie można zjeść posiłek np. danie regionalnej kuchni lub wypić rozgrzewającą herbatę. Tutaj też niejednokrotnie trenowała i brała udział w zawodach najbardziej utytułowana polska biegaczka – Justyna Kowalczyk. Obowiązuje tutaj specjalny karnet dla narciarzy biegowych.

  Civetta
  Narciarze biegowi mają do dyspozycji ponad 50 km tras, głównie w okolicach Zoldo i Selva di Cadore. Można tu znaleźć pętle o różnych długościach i stopniach trudności – od bardzo łatwych po te bardziej wymagające. W Zoldo znajduje się trasa, po której można biegać razem ze swoim czworonożnym pupilem.

  Cortina d'Ampezzo
  Dla narciarzy biegowych przygotowano aż 75 km tras o różnym stopniu trudności. Korzystanie z tras jest płatne (ok. 10 Euro na tydzień). Jedną z ciekawszych jest trasa biegnąca z Cortiny d'Ampezzo do Toblach, mierzy 30 km a jej przewyższenie wynosi około 300 m. Inne trasy, na które warto zwrócić uwagę można znaleźć przy Passo Tre Croci oraz Fiames Nordic Center.

  Arabba-Marmolada
  Narciarstwo biegowe w ośrodku Marmolada - Arabba jest słabo rozwinięte – wytyczono tylko 10 km trasę Pista Panoramica. Większy wybór tras biegowych można znaleźć w pobliskich ośrodkach narciarskich.

  Brixen
  Ośrodek oferuje ponad 35 km tras do narciarstwa biegowego. W większości są one przeznaczone dla narciarzy o umiejętnościach podstawowych lub średniozaawansowanych.

  Dolomiti di Sesto
  Kilka dobrze przygotowanych tras biegowych.

 • Skipassy


  Free Ski w Dolomiti SuperSki:
  Ośrodek narciarski co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Dolomiti SuperSki
  obowiązuje zazwyczaj w grudniu (czasami już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Alta Badia
  Na tych, którym nie brakuje energii na koniec aktywnego dnia na stoku, czeka bardzo duży wybór atrakcji après-ski. W lokalach można popijać drinki i miło spędzić wieczór w gronie przyjaciół. Tradycją w ośrodku jest relaks przy gorącej czekoladzie lub herbacie oraz zajadanie regionalnego strudla. Warto odwiedzić jedną z herbaciarni, kawiarni i ciastkarni których w Alta Badii nie brakuje. Nocne rozrywki to przede wszystkim szeroki wybór klubów i lokali gastronomicznych, w tym także tych światowej klasy. Aż dwie restauracje są odznaczone aż 3 gwiazdkami Michellin. Po dniu spędzonym na stoku można zrelaksować się w kinie,centrum fitness i spa.

  Val Gardena
  Val Gardena jest odpowiednim miejscem nie tylko dla tych co mają ochotę zaszaleć na stoku, ale i wieczorami. Liczne pizzerie, restauracje, bary zachęcają ciekawymi ofertami i „happy hours”. Wieczorami można iść do jednej z wielu dyskotek, na przykład popularnego „Luislkeller“ czy „Yellos“. Miejscowość przygotowuje także domki z lodu przypominające eskimoskie igloo gdzie, po rozgrzaniu się mocnym trunkiem można się bawić cały wieczór.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Do dyspozycji turystów jest tutaj aż około 40 różnych barów i restauracji serwujących specjały regionalne. Trzeba być naprawdę dobrze zorganizowanym, aby odwiedzić wszystkie. W każdej miejscowości znajdują się nie tylko małe sklepiki z pamiątkami i rękodziełem miejscowych rzeźbiarzy, ale też ekskluzywne sklepy znanych światowych marek.

  San Martino di Castrozza
  Z pewnością można tu liczyć na bogate życie nocne. Organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak występy kabaretów, wieczory folklorystyczne czy kameralne koncerty. San Martino tętni życiem od rana do późnego wieczoru, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Młodzi ludzie z pewnością chętnie odwiedzą Apres Ski Tognola Base Camp, gdzie można skosztować włoskich specjałów w przystępnych cenach korzystając z tzw. „happy hours”. Lounge Bar Regina oferuje wiele koncertów jazzowych czy bluesowych natomiast Bar Relais Orsingher organizuje wieczory muzyczne oraz imprezy kulturalne dla turystów. Warte odwiedzenia są również Après Ski Summer Garden Vallombrosa, Lounge Bar Castel Pietra, Isolabar a także miejscowa dyskoteka Green Lantern, gdzie bawić się można przy dźwiękach popu oraz r&b.

  Tre Valli
  Chatki obok stoków, jak również puby w dolinie są znane z szerokiej oferty après-ski. Po całym dniu na stoku narciarze mogą odprężyć się w miłej atmosferze w prześlicznych restauracjach. Można również zawitać do klubów, czy dyskotek na nocne szaleństwo. Centra wellness i spa są gwarancją relaksu i dobrego samopoczucia.

  Val di Fassa
  Val di Vassa z pewnością dostarczy wielu rozrywek. Winiarnie, puby, restauracje czy pizzerie czynne są do późnych godzin, dzięki czemu po intensywnym dniu na stoku można się bez pośpiechu zrelaksować w gronie przyjaciół czy rodziny. Można tu znaleźć urozmaicone menu – od tradycyjnych potraw lokalnej kuchni po eleganckie i bardziej wyrafinowane dania, które można znaleźć w najbardziej znanych przewodnikach kulinarnych. Dla turystów przygotowano również kilka dyskotek, najsłynniejsza z nich mieści się w Chalet One w Campitello di Fassa. Można wybrać się również do kina. W centrach Spa oraz Fitness można popracować nad ciałem i duchem.

  Val di Fiemme
  Liczne bary i restauracje, w których serwuje się tradycyjne potrawy regionu można znaleźć w każdej miejscowości. W każdej są też dyskoteki i kluby. Aczkolwiek osoby liczące na zabawę do białego rana powinny zajrzeć do największych miejscowości regionu: Predazzo i Cavalese.

  Civetta
  Civetta jest spokojnym ośrodkiem, jednak jest tu wiele szałasów, barów i restauracji, do których można się wybrać na après-ski. Z całą pewnością warto zasmakować atmosfery niewielkich lokali, w których wieczorem można się zrelaksować przy lampce wina lub kuflu piwa.

  Cortina d'Ampezzo
  Après-ski jest jednym z powodów dla których warto odwiedzić Cortinę. Po wyczerpującym dniu na stoku jest wiele możliwości spędzenia popołudnia. Na słynnej ul. Corso Italia są liczne bary i restauracje oferujące dania kuchni włoskiej. Nie brakuje tutaj również winiarni, pubów czy dyskotek, w których często przesiadują znane osobistości. Aby w pełni wykorzystać uroki lokali należy jednak dysponować zasobnym portfelem, ponieważ jest to jedna z najdroższych miejscowości w Dolomitach.

  Arabba-Marmolada
  Życie nocne nie jest mocną stroną tego ośrodka, ale spragnieni wrażeń mogą się udać do pobliskiej Cortiny, Corvary czy Canazei. W samej Arabbie warto się jednak zrelaksować w tradycyjnych chatkach czy barach. Najsłynniejszym miejscem jest Stube, gdzie przy kominku można spróbować dawnej kuchni europejskiej oraz zasmakować słynnego Grappe. W regionie można skorzystać z dobrodziejstw centrum wellness gdzie można zrelaksować się po nartach.

  Brixen
  To nie jest najbardziej rozykowny region wielkiego kompleksu Dolomii SuperSki. Brixen (Bressanone) jest całkiem sporą jak na górskie warunki miejscowością. Zamieszkuje ją ponad 20 tys. ludzi, dzięki czemu łatwiej w niej znaleźć miejsce, gdzie można dobrze zjeść i się pobawić, niż w dwóch pozostałych. Nie zabraknie również miejsc by wieczorami poszaleć na parkiecie.

  Dolomiti di Sesto
  Skormniejsza oferta après-ski niż w pozostałych regionach tego wielkiego kompleksu narciarskiego.

  Sporty zimowe:
  Alta Badia
  W Alta Badia często uprawiana dyscypliną sportową jest saneczkarstwo. Jest popularna nie tylko wśród dla profesjonalistów, ale również wśród amatorów i chyba przede wszystkim najmłodszych. Oprócz tego, ciekawym sportem jest curling uprawiany na specjalnym lodowisku. W ośrodku można również skorzystać centrów jeździeckich ze świetnym zapleczem.

  Val Gardena
  W dolinie jest wiele tras, na których można spróbować skitouringu, po pięknych włoskich stokach, a ci bardziej odważni mogą spróbować swoich sił we wspinaczce lodowej.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Wszelkiego rodzaju sprzęt sportowy można wypożyczyć w okolicznych sklepach i wypożyczalniach. Warto spróbować saneczkarstwa, wspinaczki górskiej, trekkingu i wielu innych.

  San Martino di Castrozza
  Poza szaleństwem na stoku warto także skorzystać z innych atrakcji San Martino. Do dyspozycji są kryte baseny, lodowiska, korty tenisowe, ścianki do wspinaczki oraz centra fitness. W hali sportowej w miejscowości Fossi można pograć w kręgle lub zapisać się na kursy wspinaczki prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników górskich. Ciekawym sposobem na spędzienie czasu są wycieczki w Parku Przyrodniczym Paneveggio Pale San Martino (gdzie rosną świerki cenione przez lutników Stardivariusa). Warto też spróbować swoich sił w chodzeniu rakietami śnieżnymi, uprawianiu Skialpinizmu czy dla relaksu wybrać się na kulig.

  Tre Valli
  Można wybrać się na lodowisko.

  Val di Fassa
  Szczególnie popularny stał się tu ostatnio nordic walking. To dyscyplina przeznaczona zarówno dla osób wysportowanych jak i dla tych którzy nie posiadają spektakularnej kondycji. Pozwala się cieszyć pięknem górskich krajobrazów. Osoby szukające mocniejszych wrażeń powinny spróbować skialpinizmu.

  Val di Fiemme
  Tor saneczkowy na torze Alpinie Coaster, na który można osiągnąć prędkość do 40 km/h. Oprócz tego można skorzystać ze świetnego basenu w Predazzo, oraz lodowiska w Cavalese lub Lago di Tesero. Nowością w Passo Lavazè jest specjalny tor dla biathlonistów amatorów lub tych, którzy chcą tego spróbować. Przygotowane zostało kilka stanowisk z elektrycznymi tarczami, które aktywują się za pomocą specjalnie przygotowanego karabinu. Technologia ta eliminuje ryzyko związane z używaniem tradycyjnej broni.

  Civetta
  Wśród sportów zimowych najbardziej popularny jest tu hokej na lodzie. Zarówno w Zoldo, jaki i w Alleghe czy Selva di Cadore znajdują się lodowiska, na których rozgrywane są mecze. Są one udostępniane również turystom. Dla fanów sportów ekstremalnych nie zabraknie atrakcji, swoich sił można spróbować na wspinaczce po zamarzniętych wodospadach lub snowraftingu.

  Cortina d'Ampezzo
  W Cortinie d’Ampezzo jest możliwość uprawiania innych sportach zimowych takich jak snow-raffting, curling, saneczkarstwo czy wpinacza po ścianie lodowej. Atrakcji na pewno nam nie zabraknie. Dla zwolenników bardziej klasycznych sportów dostępne są również olimpijskie lodowiska. Na odpoczynek można się wybrać na kryty basen, by zregenerować się dniu na stoku.

  Arabba-Marmolada
  Jeśli tradycyjne narciarstwo to za mało, warto skorzystać z możliwości jazdy i nauki stylem telemarkowym. Osoby, których portfel tak nie ogranicza, mogą spróbować ekstremalnej przygody, czyli heliskiing, czyli lot helikopterem nad szczytami, a następnie wyskok na trasę i zjazd, w tym wypadku aż 12 kilometrowy. Ci spragnieni dodatkowych wrażeń mogą skorzystać z możliwości jazdy skuterami śnieżnych lub spróbować wspinaczki lodowej. W regionie jest także lodowisko.

  Brixen
  Oprócz tradycyjnego narciarstwa i snowboardingu w ośrodku można także spróbować swoich sił w klasycznym treekingu oraz spacerować po malowniczych dolinach w rakietach śnieżnych.

  Dolomiti di Sesto
  Znajduje się tu kilka fajnych tras sanczkowych. Można także wybrać się na wędrówkę w rakietach śnieżnych.

  Aktywny wypoczynek:
  Alta Badia
  Alta Badia oferuje doskonałe możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od preferencji. Znajduje się tu więcej niż 80 km dobrze przygotowanych tras do pieszych wędrówek.
  Oprócz tego dużą atrakcją są wycieczki spacerowe w rakietach śnieżnych, również po zmroku. W Alta Badia jest także możliwość skorzystania z lodowiska, basenu.

  Val Gardena
  Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz możliwości skorzystania z basenu, sali do squasha oraz lodowiska warto spróbować takich atrakcji jak loty paralotnią czy jazda konna.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Jazda konna jest prawdziwą przyjemnością, ale jazda w rejonie Kronplatz to uczta dla wszystkich fanów koni. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani jeźdźcy będą zachwyceni. Region oferuje również kilka kąpielisk i basenów. Organizowane są także przejażdżki saniami.

  Tre Valli
  W ośrodku można znaleźć baseny, korty do tenisa, dwa lodowiska, ściankę do wspinaczki, psie zaprzęgi. Warto także spróbować lotów na paralotni.

  Val di Fassa
  Można się uczyć jazdy konnej pod okiem instruktorów na specjalnie do tego przygotowanych szlaki. Osoby lubiące adrenalinę powinny skusić się na lot paralotnią, wspinaczkę górską lub skałkową bez zabezpieczeń. Dla osób o mniej stalowych nerwach polecana jest kręgielnia, golf tenis.

  Arabba-Marmolada
  Oprócz tego warto wybrać się na przechadzkę w rakietach śnieżnych, by popodziwiać dziewicze krajobrazy z dala od tłumów.

  Brixen
  Brixen (Bressanone) proponuje bogatą ofertę dla aktywnych m.in. znajduje się tu kilka basenów i sauna w kompleksie basenowym Acquarena. Można uprawiać tutaj również nordic walking, jazdę konną czy saneczkarstwo. Dzięki swojemu zapleczu sportowemu w mieście Bressanone w 2009 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce.

  Dolomiti di Sesto
  Region posiada świetne trasy do pieszych wędrówek, wymagające via ferraty.

  Zwiedzanie:
  Alta Badia
  Miejscem, które warto odwiedzić jest z pewnością „Museum Ladin Ursus Ladinicus”, które posiada trzy piętra. Wystawa rozpoczyna się od historii powstania Dolomitów, a kończy na dorobku miejscowej kultury. Kolejnym miejscem jest „Fanes-Senes-Braies Nature Reserve Visitor Centre”, które znajduje się w miejscowości San Vigilio / St Wigilii w Enneberg. Tutaj głównym tematem muzeum są Dolomity, rolnictwo na wysokich pastwiskach oraz skamieniałości, które można znaleźć w rezerwacie przyrody. Popularne wśród najmłodszych są terraria z małymi zwierzątkami żyjącymi w symulowanym środowisku. Ponadto są tu dwie galerie sztuki.

  Val Gardena
  W dolinie Val Gardena są wciąż widoczne ślady dawnej historii z przed dwóch tysięcy lat, kiedy dolina była częścią terytorium zwanym Ladin. "Ladin" to retoromański język, który jest nadal używany w czterech dolinach w Dolomitach. Pochodzi z mieszanki łacińskiego, celtyckiego oraz retyckiego, używanego przez pierwotnych mieszkańców tego terytorium. Tak więc Val Gardena to symboliczne miejsce spotkań wielu kultur europejskich. Chcąc zgłębić historię tego terytorium warto wybrać się do kilku okolicznych muzeów.
  Z pewnością miłośnicy sztuki znajdą coś dla siebie. Do dyspozycji jest kilka galerii (np. Unika czy Art52) oraz pracowni lokalnych artystów trudniących się głównie rzeźbą.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Warto się wybrać do jednego z parków narodowych. Trzy z siedmiu parków naturalnych Południowego Tyrolu znajdują się w regionie turystycznym Kronplatz: Fanes-Senes-Braies Park Natural, Vedrette di Ries-Aurina, Park Natural Puez-Odle. W tych obszarach nienaruszonych przez człowieka ochrona przyrody jest najważniejsza. Niezależnie od pory roku można się tutaj natknąć na unikatowe rośliny i zwierzęta.

  San Martino di Castrozza
  Będąc w ośrodku warto połączyć zwiedzanie z pieszymi lub konnymi wycieczkami po okolicznych lasach i dolinach. Do jednych z najciekawszych szlaków należy ten etnograficzny w Vanoi, obrazujący dawną historię i kulturę mieszkańców regionu. Niedaleko San Martino położona jest piękna dolina Val Cimon, a w niej miejscowość Fiera di Orimeiro, w której można zobaczyć XV-wieczny kościół z unikatowymi fraskami oraz ruiny średniowiecznego zamku.

  Tre Valli
  Pierwsza Wojna Światowa mocno odcisnęła swoje piętno w tych rejonach Dolomitów. W wielu miejscach do dziś zachowały się ślady walk. W miejscowości San Tomaso, około 15 km od Falcade znajduje się obserwatorium astronomiczne, w którym naukowcy mają swoje „oczy” na wszechświat. Turyści mogą odwiedzić to miejsce, by zobaczyć jak wygląda praca w obserwatorium z bliska.

  Val di Fassa
  Val di Fassa to nie tylko masywne Dolomity, ale także rozległe łąki, lasy oraz alpejskie jeziora. W celu ochrony tego cennego środowiska naturalnego niektóre obszary już w latach 60. zostały objęte ochroną. Władze postanowiły ustanowić prowincjonalne parki Paneveggio-Pale di San Martino, który obejmuje także rezerwat przyrody Lusia-Bocche oraz Sciliar-Catinaccio. Warto je odwiedzić by dowiedzieć się czegoś więcej o faunie i florze tego obszaru.

  Cortina d'Ampezzo
  Niewiele z górskich miejscowości może się pochwalić tak ciekawymi obiektami np. Galeria Sztuki Współczesnej „Mario Rimoldi”. Tu znajduje się tam jedna z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej we Włoszech. Warto się także wybrać do muzeum etnograficznego Ampezza, gdzie zobaczymy tradycyjne stroje oraz tradycyjnie wykuwane narzędzia. Ciekawych wrażeń dostarcza też Muzeum Paleontologiczne “Rinaldo Zardini” w którym można się dowiedzieć jak wyglądały tereny dzisiejszych Dolomitów 200 milionów lat temu. Z pewnością warto także wybrać się na tereny Lagazuoi 5 Torri, gdzie miała miejsce tzw. Wielka Wojna między wojskami węgierskimi i włoskimi. Oprócz ciekawej lekcji historii dostarczą one także pięknych widoków. Jest to jedna z części muzeum, które zostało założone ku pamięci ofiar Pierwszej Wojny Światowej. Na koniec warto wybrać się do urokliwego kościoła Parrocchiale SS Filippo e Giacomo mieszczącego się w centrum Cortiny.

  Arabba-Marmolada
  W miejscu zwanym Punta Serauta znajduje się Muzeum I Wojny Światowej, które mieści się na wysokości 2950 m n.p.m. Fakt ten kwalifikuje go do miana najwyżej położonego muzeum w Europie. W Arabbie mieści się zabytkowy młyn, który wciąż działa. Wartym odwiedzenia zabytkiem jest również zamek Andraz, który został wzniesiony w 1027 roku i z czasem stał się symbolem doliny. Zamek był niegdyś strategicznym punktem na szlakach handlowych. Interesującym i również godnym uwagi jest Fodom Ladin Museum, czyli muzeum historii, tradycji i zwyczajów ludności zamieszkującej te tereny. Muzeum podzielone jest na 4 podsekcje i każda z nich poświęcona jest czemu innemu. W regionie można również odwiedzić wiele ciekawych i zabytkowych kościołów takich jak Kościół San Gicomo Maggiore czy Sanktuarium Najświętszej Maryii w Lourdes w Corte oraz wiele innych.

  Brixen
  Decydując się na urlop w Bressanone z pewnością można liczyć na mnóstwo atrakcji jakie oferuje miasto. Jest tu cała masa starych uliczek, mostów i domów. Zwiedzający często wybierają się zobaczyć kościoły czy słynną katedrę z krużgankiem pokrytym gotyckimi freskami. Jest tu również barokowy klasztor, którego piękne freski pochodzą z XIV-XVI wieku. Z kolei stary pałac księży biskupów został przekształcony w Muzeum Diecezjalne.

  Dolomiti di Sesto
  W dolinie znajduje się kościół parafialny Piotra i Pawła powstały w I połowie XIX w. Wnętrze świątynia skrywa kilka cennych dzieł sztuki, piękne malowidła ścienne. W regionie owiedzić można ponad 400 zabytkowych warowni, zamków czy posiadłości powstałych na przestrzeni kilku wieków. Do najważniejszych zalicza się zamek Castobello, twierdzę Fortezza, ruiny zamku Boymont, zamek Tieffenbrunner oraz zamek Haselburg. Warto udać się do Bolzano, do muzeum archeologicznego, w którym zobaczyć można „człowieka z lodu”.


  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Alta Badia
  Ośodek jest gospodarzem wielu imprez sportowych, takich jak: Sella Ronda Bike Day, Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim, Sellaronda Skimarathon, Maraton Rowerowy, Chef's Cup Südtirol, BMW xDrive LIVE oraz Parada koni Leonhard "Leonardiritt".

  Val Gardena
  Oprócz atrakcji kulturalnych i fantastycznego krajobrazu Val Gardena oferuje wiele możliwości, by spędzić swój urlop ciekawie i kreatywnie. Stowarzyszenia turystyki w dolinie organizują imprezy tematyczne, wyścigi rowerowe, zawody narciarskie dla amatorów czy maratony charytatywne. Odbywają się również wystawy rzeźb i pokazy mody.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Warto wybrać się na tradycyjny kiermasz bożonarodzeniowy w Brunico, podczas którego wypada skosztować gorących kasztanów. Zaraz po świętach, w styczniu odbywa się tam narciarski maraton, w lutym słynne zawody Valle di Casies. Wielką atrakcją są również zawody narciarskiego Pucharu Europy. Na rozpoczęcie oraz zakończenie sezonu odbywają się tutaj huczne imprezy połączone z koncertami.

  San Martino di Castrozza
  Do ciekawych wydarzeń z pewnością można zaliczyć liczne koncerty jazzowe odbywające się w okolicznych pubach. Warto też wybrać się na coroczny jarmark z okazji Bożego Narodzenia w miejscowości Siror. San Martino słynie głównie z wielu imprez sportowych takich jak zawody dla miłośników rakiet śnieżnych, zawody skialpinistyczne oraz narciarstwa alpejskiego.

  Val di Fassa
  Sporty, folklor i gastronomia to nieodłączne elementy kultury Val di Fassa. Organizowane są tu corocznie festiwale wina oraz słynny Ladin Carnaval hucznie obchodzony przez Włochów. Można skorzystać z wielu warsztatów nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Najmłodsi dowiedzą się jak się bezpiecznie wspinać, czy jak przetwarza się mleko. Natomiast dorośli mogą pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą. Nie brakuje również wydarzeń sportowych takich jak mecze hokeja, zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim oraz liczne zawody dla amatorów.

  Val di Fiemme
  Wiele popularnych zawodów w narciarstwie biegowym.

  Cortina d'Ampezzo
  Co roku w Cortinie odbywa się wiele imprez sportowych. Między innymi Alpejski Puchar Świata kobiet, Międzynarodowe Zawody Narciarstwa Klasycznego (42 km), rozgrywane wzdłuż starej kolei żelaznej Dolomitów. Zawodnicy przejeżdżają wówczas przez centrum miasteczka. Ciekawym wydarzeniem jest Cortina Winter Polo On Snow, czyli Turnee polo na śniegu, który ma miejsce na zamarzniętym jeziorze Misurina. Co roku organizowane są też Włoskie Mistrzostwa Hokeja (I liga) odbywające się na Stadionie Olimpijskim.

  Brixen
  W Brixen (Bressanone) zawsze coś się dzieje – organizowane są liczne eventy: od festiwali historycznych, poprzez lkoncerty, aż po występy kabaretów w piwnicach teatru. Specjaliści z różnych stron świata spotykają się na sympozjach i kongresach organizowanych w Akademi Casuno/Cusanus oraz na Forum Bressanone. Liczne gospody i hotele walczą o uznanie gości wyszukując przepisy kulinarne z dawnych czasów i odrywając je na nowo, oferując dania znanej już na całym świecie „Kuchni doliny Isarki”. Bendykt XVI, którego przodkowie pochodzą z pobliskiej Pusteria, przebywał kilka razy w Brixen na wakacjach.

  Dolomiti di Sesto
  Wielka impreza na otwarcie sezonu, puchar Ski Cross Worldcup.

 • Informacje dodatkowe


  • www.dolomitisuperski.com
  • www.altabadia.org
  • www.valgardena.it
  • www.kronplatz.com
  • www.sanmartino.com
  • www.fassa.com
  • www.alpecermis.it
  • www.promozoldo.it
  • www.skicivetta.com
  • www.cortina.dolomiti.org
  • www.arabba.it
  • www.valleisarco.info

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  0.55 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  69%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  147°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:08
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.19°C
  opady:
  4.41 mm
  wiatr:
  154°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:08
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.13°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  321°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:09
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.15°C
  opady:
  1.08 mm
  wiatr:
  67°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  21:09
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.15°C
  opady:
  4.37 mm
  wiatr:
  135°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  21:09

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by: