Lombardia i Jeziora Alpejskie

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 12
 • 36
 • 35
 • 13
 • 1
 • 1

Udogodnienia:

 • 5

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
268 km 86.5 km 140.5 km 41 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień23 - 41   €15 - 33   €
6 dni81 - 200   €59 - 138   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Lombardia i Jeziora Alpejskie

Region obejmuje górską część Lombardii oraz okolice Jezior Alpejskich, z których największym jest jezioro Garda. Znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich, spośród których najbardziej znane to: Bormio, Livigno, Aprica oraz Ski Area Valchiavenna. Położone są wzdłuż lub w pobliżu malowniczej doliny Valtellina ciągnącej się pomiędzy dwoma masywami alpejskimi. Lombardzkie ośrodki są jednymi z najnowocześniejszych nie tylko we Włoszech, ale i w całych Alpach. Mogą się poszczycić bardzo dobrymi warunkami śnieżnymi, dzięki czemu sezon narciarski jest tu naprawdę długi – w przypadku Livigno trwa nawet 9 miesięcy. Świetne warunki narciarskie i doskonała infrastruktura to jednak nie wszystkie zalety regionu. Miłośnikom zakupów z pewnością przypadnie do gustu Livigno ze swoją strefą bezcłową oraz oddalony o 200 km Mediolan – stolica Lombardii. Z kolei Bormio słynie z bogatej oferty spa – lokalne ośrodki oferują źródła termalne, które wykorzystywane były jako łaźnie już w czasach rzymskich. Tak bogata oferta czyni Lombardię idealnym miejscem na wyjazdy na narty.

 • Ośrodki narciarskie


  Aprica
  Ośrodek położony w słonecznej dolinie Valtellina, między dwoma pasmami górskimi. Aprica doskonale nadaje się zarówno dla narciarzy zaawansowanych, początkujących, a także rodzin z dziećmi.

  Livigno
  Livigno może się poszczycić stokami o największym nasłonecznieniu w całych Alpach. Doskonałe warunki śniegowe na stokach utrzymują się tu przez 9 miesięcy w roku, a infrastruktura należy do jednej z najnowocześniejszych w Europie. Livigno to prawdziwy raj dla narciarzy o każdym stopniu zaawansowania. Snowboardziści znajdą tu największy snowpark w całych Włoszech. Ośrodek znany jest ze strefy wolnocłowej, dzięki której ceny są tu przystępniejsze niż w innych ośrodkach.

  Ski Area Valchiavenna
  Jeden z najnowocześniejszych ośrodków w całej Lombardii. Jest to również doskonała opcja wyjazdu dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem. Ośrodek może się poszczycić brakiem wyciągów orczykowych, które często sprawiają problemy początkującym narciarzom. Znakomite warunki śniegowe oraz świetna infrastruktura sprawiają, że to miejsce jest idealne dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności.

  Bormio
  Ośrodek narciarski położony w sercu Alp Retyckich znany ze świetnej infrastruktury i dobrych warunków narciarskich. Bormio dwukrotnie było gospodarzem narciarskich mistrzostw świata (1985 i 2005 r.), rokrocznie gości także puchar świata na słynnej trasie „Stelvio”.

  Adamello Ski
  Ośrodek położony u wejścia słynnej doliny Val di Sole gwarantuje najlepsze nasłonecznienie oraz pewny śnieg - region słynie z najobfitszych opadów śniegu w całych Alpach. Tereny Ponte di Legno oraz Passo Tonale wchodzą w skład megakompleksu Superskirama Dolomiti, który umożliwia szusowanie po ponad 380 km tras.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Narciarze początkujący świetnie odnajdą się na stokach Aprici oraz Livigno, a ci szczególnie nielubiący orczyków powinni zajrzeć do Ski Areay Valchivienny. Jedynym ośrodkiem jaki można odradzić początkującym to Bormio, aczkolwiek i tam jest parę łatwych i łagodnych tras.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Dla średniozaawansowanych narciarzy wszystkie ośrodki będą odpowiednie i każdy z nich sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających. Czerwone trasy w Bormio wymagają nieco większego doświadczenia i lepszych umiejętności niż trasy w innych ośrodkach. Fani carvingu powinni wypróbować trasy w Livigno.

  Narty dla zaawansowanych:
  Zaawansowani narciarze najwięcej tras znajdą w Ski Arena Valchivienna, a wśród nich te, na których niejednokrotnie trenowała kadra włoska. W ośrodku znajduję się słynna 2 km czarna trasa Benedetti, która stromo schodzi na sam dół do miasta. Warto również zajrzeć do Bormio, mimo że czarnych tras wytyczono tam niewiele, często okazuję się, że trasy dla średniozaawansowanych wymagają nie lada umiejętności. Takim szlakiem jest m.in. słynna trasa Stelvio, gdzie już na samym wjeździe widnieje napis „expert skier”.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Najlepsze tereny do freeridu oferuje Ski Arena Valchivienna oraz Bormio. W pierwszym ośrodku znajdują się zjazdy zaliczane do kanonu alpejskiego freeride'u: ambitny zjazd z Pizzo Groppera (2948 m n.p.m.) oraz trasa Canalone w 2 wariantach. Zjazd ten ma prawie 3 km długości i ponad 3 km deniwelacji. W Bormio najlepszy szlak dla freeriderów to zjazd z Cima Bianca. Należy jednak pamiętać, że poza trasami można jeździć tylko z licencjonowanym przewodnikiem. We Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Freestyle:
  W każdym ośrodku jest snowpark, lecz jeśli ktoś ma ochotę poszaleć na halpipe, skoczniach i jibby to powinien pojechać do Livigno. Znajduje się tu jeden z największych i najlepiej przygotowanych snowparków w Europie. Rozgrywały się tu zawody „The Burton European Freestyle Open” oraz „River Jump“. W snowparku znajduje się: zespół przeszkód i skoczni na każdym poziomie zaawansowania. W parku znajduje się również darmowa poduszka powietrzna, na której każdy może popróbować nowych sztuczek bez narażania się na kontuzje. Nad snowparkiem kursuje 4-osobowe krzesło, które ułatwia korzystanie z parku. Nad przygotowaniem parku pracują 4 ratraki. W pobliżu znajdują się tory do Boardcrossu/Skicrossu.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Najlepszymi ośrodkami dla narciarzy biegowych są Livigno i Bormio. W Livigno narciarzom biegowym udostępniono aż 30 km bezpłatnych tras. Co roku w organizowana jest „La Sgambeda” – międzynarodowy maraton otwierający sezon dla narciarstwa biegowego. Do dyspozycji zapalonych biegaczy oddana jest także 2-kilometrowa oświetlona trasa czynna do północy.
  W miejscowości Bormio znajduję się trasa o długości 12 km a w pobliskiej Santa Caterina wytyczono 18 km tras biegowych, na których wielokrotnie rozgrywane były Mistrzostwa Świata (trasa płatna). W Valdidentro znajduje się oświetlana po zmroku, 15 km trasa Pista Viola. 25 km trasa biegnąca wokół Valdidentro należy do najpiękniejszych i najlepszych w całych Włoszech!

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Pod względem rozrywki najlepszą ofertę ma Livigno. Zarówno na stokach, jak i w miasteczku nie brakuje przytulnych bacówek, w których można skosztować regionalnych specjałów oraz zrelaksować się przy gorącym bombardino. Najbardziej znane bary to: Mickey’s House Pub, Kuhstall, Helvetia, Homelywood oraz Alegra.

  Aktywny wypoczynek:
  Każdy ośrodek oferuje szeroką ofertę sportów i aktywnego wypoczynku, jednak najlepsze pod tym względem jest Bormio i Livigno. Można tam znaleźć m.in.: lodowiska, tory saneczkowe, ścianki wspinaczkowe, kino, kręgle, bilard, ogólnodostępne baseny, centrum spa. Istnieje także możliwość przejażdżki konnej, na quadach oraz skuterach śnieżnych. Dodatkowo w Livigno narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji całkowicie bezpieczny pomiar prędkości. W Bormio dodatkową atrakcją są rzymskie łaźnie z I w n.e., w których urządzono ośrodek spa ze źródłami termalnymi. Znajduje się on 4,5 km od Bormio, w „Bagni di Bormio”.

  Zwiedzanie:
  Wszystkie ośrodki znajdują się w pobliżu niewielkich, kameralnych miejscowości z ciekawą górską architekturą. W Aprica znajduje się kościół św. Piotra, który został zbudowany w XIII wieku na fundamentach wcześniejszego, pochodzącego najprawdopodobniej z VI wieku. Niewątpliwą atrakcją jest 50 rozsianych po ulicach miasta murali inspirowanych lokalną historią i środowiskiem naturalnym. Warto odwiedzić też Madesimo, miasto z bogatymi tradycjami rękodzieła. Z kolei w Bormio jedną z atrakcji miasta jest Muzeum „Palazzo de Simoni”, w którym znajdują się sanki i sanie konne używane niegdyś w tym regionie.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  • Art In Ice - sztuka rzeźbienia w lodzie (grudzień/ Livigno).
  • La Sgambeda - masowy bieg narciarzy biegowych (grudzień/ Livigno).
  • Wyścigi samochodów na lodzie (grudzień/ Livigno).
  • Ogólnoświatowy zjazd entuzjastów Telemarku (kwiecień/ Livigno).
  • Freestylowe zawody snowboardzistów w Snowparku Mottolino (marzec/ Livigno).

 • Informacje dodatkowe


  • www.valchiavenna.com
  • www.bormioski.eu
  • www.santacaterina.it/
  • www.livigno.com
  • www.livigno.eu\
  • www.apricaonline.com

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  26°C
  opady:
  2.52 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  76%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  245°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  21:16
 • Pochmurno
  min.17°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  178°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  21:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.16°C
  opady:
  3.85 mm
  wiatr:
  358°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  21:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.16°C max.18°C
  opady:
  4.06 mm
  wiatr:
  342°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  21:16
 • Pochmurno
  min.16°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  127°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  21:16

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,2,6,10,13,15,15,12,7,3,0,6,8,13,17,21,25,28,27,23,17,11,7,3.0,4.0,7.5,11.5,15.5,19.0,21.5,21.0,17.5,12.0,7.0,3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
466667886444
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
62,60,115,164,193,187,179,188,172,195,141,79,71,59,62,66,72,65,67,72,73,77,73,66
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
8391517138118976
Powered by: