Trydent Górna Adyga i Dolomity

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 29
 • 190
 • 358
 • 127
 • 31
 • 1

Udogodnienia:

 • 35

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
1937.5 km 627.4 km 1045.8 km 264.3 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień16 - 48   €8 - 38   €
6 dni75 - 245   €38 - 183   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Trydent Górna Adyga i Dolomity

Jeden z najpopularniejszych regionów narciarskich obejmujący prowincję Trydent – Górna Adyga oraz północną część Veneto. W regionie znajduje się najbardziej charakterystyczne pasmo Alp – Dolomity. Głównymi miastami są Trydent i Bolzano. Region zadowoli wszystkich miłośników gór i sportów zimowych – na turystów czekają doskonale przygotowane trasy, nowoczesne snowparki oraz zmodernizowane wyciągi. Krajobraz regionu to góry, góry i jeszcze raz góry. Okolice są także bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym i historycznym. Perełką tych terenów jest bez wątpienia słynna trasa Sella Ronda.

 • Ośrodki narciarskie


  Alta Badia
  Ośrodek Alta Badia leży w południowym Tyrolu u podnóża masywu Dolomitów o nazwie Sella. Jego usytuowanie sprawia, że warunki śniegowe są tu dobre już od listopada, a kończą się dopiero w kwietniu. Nasłonecznienie tras, oraz ich przygotowanie wraz z doskonałą bazą noclegową sprawiają, że jest to jeden z najciekawszych ośrodków w regionie. Jest tutaj 6 bardzo przytulnych miejscowości Corvara, Colfosco, La Villa, San Cassiann, Badia oraz La Val. Ośrodek ten leży w samym sercu mega kompleksu Dolomiti Superski co stanowi świetną bazę wypadową na inne tereny narciarskie, w tym słynną Sella Rondę. Teren rewelacyjny przede wszystkim dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Eksperci również znajdą tu dobre trasy. Genialne warunki dla miłośników jazdy poza trasami. Amatorzy freestyle'u mogą poszaleć w snowparku. Ośrodek posiada także całkiem sporo tras biegowych, bogatą ofertę sportową oraz wiele atrakcji poza stokiem. Idealne miejsce na rodzinny wyjazd z dziećmi.

  Val Gardena
  Słynna dolina znajdująca się w północnych Włoszech, w południowym Tyrolu. Wielokrotnie goszczono tu Puchar Świata w narciarstwie alpejskim na słynnej trasie Saslong. W dolinie znajduje się ponad 170 km tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania, a korzystać z nich można na wysokościach między 1236 m n.p.m. a 2518 m n.p.m., chociaż najwyższe szczyt Langekofel sięgają aż 3181 m n.p.m. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami, a początkujący freestyle'owcy mogą ćwiczyć w snowparku Piz Sella. Ponadto Val Gardena posiada 54 km tras biegowych. W ośrodku można także znaleźć najlepszy dla siebie sposób na spędzenie czasu poza stokiem. Val Gardena to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi.

  Plan de Corones (Kronplatz)
  Ośrodek Kronplatz znajduje się w południowym Tyrolu i jest powszechnie uważany za górę numer 1 dla narciarzy: ponad 114 km tras, które obsługują aż 32 wyciągi nowej generacji, dzięki czemu nigdy nie będziemy musieli stać w kolejkach. W okolicy Kronplatzu znajduje się 13 miejscowości, w których można zamieszkać, jednak największą z nich jest miasteczko zwane Brunico.
  Kronplatz jest jednym z najbardziej wszechstronnych ośrodków, który zadowoli zarówno ekspertów narciarstwa jak i tych którzy stawiają pierwsze kroki. Biegnie tutaj wiele tras, które mogą sprawić trudność niedzielnemu narciarzowi. Jedną z nich jest Erta co w wolnym tłumaczeniu znaczy stroma, a nazwa dokładnie oddaje z czym mamy styczność. Trudną a zarazem ciekawą trasą jest Herrenegg, która posiada homologacje FIS. Najdłuższe trasy mają ponad 6 km.

  Merano
  Ośrodek narciarski, a zarazem miejscowość uzdrowiskowa znana z leczniczych właściwości wód termalnych. Dzięki położeniu w kotlinie, osłoniętej przez wysokie góry masywu Tessa, w licznych parkach i ogrodach rośnie bujnie roślinność śródziemnomorska - prosto spod palm wyjeżdża się tu na zaśnieżone stoki terenu narciarskiego Meran 2000. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko by szusować na nartach, lecz również by skorzystać z kąpieli termalnych czy bogatej oferty kulturalnej. W 2000 roku Merano zostało określone jako najlepszy rodzinny ośrodek narciarski w Europie.

  Val Senales – Maso Corto
  Ośrodek narciarski Maso Corto mieści się na wysokości 2011 – 3212 m n.p.m. i posiada ponad 35 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Wszystkie obsługiwane są przez 12 nowoczesnych wyciągów narciarskich. Cały region doliny Val Senales spoczywa u stóp lodowca Hochjoch o wysokości 3280 m n.p.m. W odległości 60 km znajduje się Bolzano, stolica prowincji, a w odległości 35 km – słynne uzdrowisko Merano.

  Folgarida – Lavarone – Luserna
  Ośrodek narciarski Folgaria, Lavarone i Luserna jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Leży w samym środku południowo-wschodniego Trentino. W ośrodku znajduje się ponad 120 km bardzo szerokich tras odpowiadającym wymaganiom każdego narciarza. Znajdują się tutaj również szlaki prowadzące między fortecami z II Wojny Światowej oraz trasy z zapierającymi dech w piersiach widokami na szczyty alpejskie. Jeden skipass obejmuje 3 połączone ze sobą ośrodki narciarskie.

  Madonna di Campiglio
  Najchętniej odwiedzany przez Włochów ośrodek narciarski, położony w kotlinie, wśród gęstych lasów iglastych, w pobliżu słynnej Val di Sole. To także włoska stolica sportów zimowych i najbardziej prestiżowy kurort narciarski w Dolomitach.

  Paganella
  Ośrodek narciarski położony między 1040 m n.p.m. a 2125 m n.p.m., oferującym 60 km różnorodnych długich i wspaniale przygotowanych tras oraz nowoczesnych wyciągów. W Paganelli trenowała kiedyś amerykańska kadra narodowa ze słynnym Bodym Millerem na czele. Ośrodek otaczają wspaniałe szczyty Dolomitów. W niedalekim parku Adamello Brenta można podziwiać alpejską faunę i florę oraz wspaniałe widoki na dolinę Adygi. Paganella wchodzi w skład megakompleksu narciarskiego Superskirama, który łącznie oferuje 380 km tras.

  San Martino di Castrozza
  Ośrodek znajduje się w szerokiej dolinie otoczonej niedostępnymi szczytami. Oferuje ponad 60 km dobrze przygotowanych tras, położonych między 1400 m n.p.m. a 2357 m n.p.m. Masywne szczyty Dolomitów, u których stóp znajduje się ośrodek z pewnością dodaje uroku temu kameralnemu miejscu. Niedawno przeprowadzono prace modernizacyjne kluczowych wyciągów, dlatego też stacja nie tylko jest urokliwa i pełna przepięknych tras, ale również bardzo nowoczesna. San Martino di Castrozza wchodzi w skład mega kompleksu narciarskiego Dolomiti Superski, w którego skład wchodzi ponad 1200 km tras.

  Monte Bondone
  Góra, a także ośrodek narciarski o tej samej nazwie, o długich tradycjach – już w latach 30. XX wieku powstał tu wyciąg Slittone projektu Giovanni Graffe. Ośrodek szybko zyskał uznanie miłośników białego szaleństwa i do dziś pozostaje on chętnie odwiedzany przez miłośników białego szaleństwa. Ośrodek oferuje świetnie przygotowane, szerokie, dobrze nasłonecznione i w większości dośnieżane trasy. Monte Bondone to szczyt górski na 2090 m n.p.m., który okoliczni mieszkańcy nazywają górą Trentino. Natomiast miasteczko o tej samej nazwie znajduję się na wysokości 1300 m n.p.m. Trento znajdują się jedyne 15 km od Monte Bondone.

  Tre Valli
  Ośrodek znajdujący się w północnych Włoszech w samym centrum malowniczych Dolomitów, na wysokości 1000 m n.p.m. a 2800 m n.p.m. Otaczają go przepiękne krajobrazy masywów: Catinaccio, Sassolungo, Pale di San Martino oraz Latemar. Narciarze mają do dyspozycji ponad 120 km świetnie nasłonecznionych oraz różnorodnych tras, dzięki którym ośrodek nazywany jest perłą Dolomitów. Ośrodek nie bez przyczyny niejednokrotnie wygrywał rankingi na najlepsze tereny narciarskie we Włoszech. Tre Valli składa się z trzech mniejszych ośrodków narciarskich: Moena-Alpe Lusia, Passo San Pellegrino oraz Falcade.

  Val di Fassa
  Przepiękna malownicza dolina położona między 1300 m n.p.m. a 2950 m n.p.m. w samym centrum Dolomitów. Ośrodek doskonale nadaje się dla wszystkich narciarzy, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także idealne miejsce dla miłośników freestyle'u, którzy mają do dyspozycji kilka snowparków w samej Val di Fiemme oraz w Tre Valli. Snowparki znajdują się w Campitello, Canaze Belvedere oraz Canazei Ciampac. Łącząc wszystkie razem, można skorzystać z każdej znanej przeszkody freestyle'owej. Oprócz tradycyjnych nart i snowboardu na turystów czeka możliwość uprawiania wielu innych sportów zimowych, mnóstwo form aktywnego spędzania czasu i bogata oferta après-ski. Jest to idealny ośrodek dla dzieci i ich rodziców.

  Val di Fiemme
  Słynna dolina zwana jest przedsionkiem Dolomitów, gdyż to właśnie tutaj zaczynają się te wielkie charakterystyczne dla regionu góry. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin włoskich ciągnąca się ponad 35 km. Ośrodek nastawiony jest na narciarstwo zjazdowe oraz biegowe na najwyższym poziomie. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i świetnie przygotowanym trasom ośrodek spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających. Zarówno osoby gustujące w gwarnych, jak i kameralnych ośrodkach znajdą tutaj coś dla siebie. Val di Fiemme oferuje 140 km świetnie przygotowanych tras, które rozsiane są na 5 terenach narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle oraz największy i najnowocześniejszy z nich Ski Center Latemar.

  Val di Sole
  Słynna Dolina Słońca, z pewnością zasługuje na swoją nazwę i w pełni oddaje charakter regionu – jest to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska. Warunki pogodowe są tutaj doskonałe, a śniegu nigdy nie brakuje. Dolina jest dość rozległa i obejmuje kilka terenów narciarskich: Folgarida, Marilleva oraz Peio, które są dogodnie połączone wyciągami. Ośrodki Madonna di Campiglio oraz Pinzolo, które znajdują się w sąsiedniej dolinie, są objęte wraz z Val di Sole wspólnym karnetem o nazwie „Superskirama Dolomiti” łącznie oferując ponad 380 km tras oraz 140 wyciągów.

  Plose-Brixen
  Ośrodek tworzą: Valles (Vals), Bressanone (Brixen) oraz Maranza (Meransen).Bressanone to prawdziwie włoskie miasto, które może się pochwalić ponad tysiącletnią historią. Zabytkowe domy, uliczki, mosty i kościoły są wizytówką miasta. Leży ono nad stykiem rzek Israki i Rienzy, u podnóża góry Plose. Charakterystycznym elementem tutejszych krajobrazów są gaje winne oraz kasztanowe. Stąd też jedną z lokalnych atrakcji jest szlak kasztanowy Keschtnweg, który mierzy ponad 60 km i ciągnie się aż do Bolzano.

  Civetta
  Jeden z największych ośrodków regionu oferujący ponad 90 km tras o różnorodnej skali trudności. Ośrodek Ski Arena Civetta jest przede wszystkim przeznaczony dla rodzin z dziećmi, a także wszystkich tych, którzy pragną podszkolić swoje umiejętności. Dużą atrakcją jest też Szlak Wielkiej Wojny, którego trasy wytyczone są z Alleghe do Malga Ciapela przez przełęcz Falzarego.

  Cortina d'Ampezzo
  Tereny narciarskie położone koło Cortiny d'Ampezzo leżą na wysokości od 1224 do 3243 m n.p.m. Region ten składa się z trzech terenów narciarskich: Tofane, Faloria i Cristallo. Nie są one bezpośrednio połączone wyciągami, ale do wszystkich dojeżdżają darmowe ski busy. Cortina oferuje ponad 100 tras o łącznej długości 120 km oraz ponad 50 różnych wyciągów, które pozwalają na sprawne poruszanie się pomiędzy ośrodkami. W 1956 odbyły się tutaj zimowe igrzyska olimpijskie, a obecnie w Cortinie rokrocznie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W schronisku Duca d’Aosta kiedyś był zapalony znicz olimpijski. W Cortinie kręcono sceny do takich filmów jak m.in.: „Różowa Pantera” z Davidem Nivenem i Peterem Sellersem, „James Bond: Tylko Dla Twoich Oczu” z Rogerem Moorem czy „Cliffhanger” z Sylvestrem Stallone.

  Arabba-Marmolada
  To ośrodek położony w dolinie Livianollongo w cieniu imponujących gór Sella. To jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów narciarskich wchodzący w skład „Dolomiti Superski”. Marmolada jest najwyższą górą Dolomitów (3296 m n.p.m.), pieszczotliwe zwaną „Królową Dolomitów”. W Marmolada – Arabba do dyspozycji narciarzy jest ponad 70 km świetnie przygotowanych tras, a wysokie położenie zapewnia pewny śnieg i dobre warunki do jazdy na nartach. Dodatkowym atutem jest bliskość słynnej Sella Rondy. Arabba jest ośrodkiem, w którym odnajdą się wszyscy narciarze – od początkujących do zaawansowanych. Ośrodek nie jest polecany początkującym narciarzom, przystosowany jest raczej dla tych lepiej jeżdżących.

  Sella Ronda
  Masyw w Dolomitach i największa karuzela narciarska Europy, która zapewnia świetne tereny do szusowania. Prawie 40 km tras i pętli położonych od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m. zapewni rozrywkę każdemu turyście. Objazd zajmuje w sumie ok. 1 dnia. Trasy Sella Rondy są stosunkowo łatwe, jednak wymagają dobrej kondycji, a także odpowiedniego przygotowania. Sella Ronda otacza szczyt Selli Biz Boe mierzący 3151 m. Ten teren narciarski łączy cztery wysokie przełęcze i cztery ladyńskie doliny. By wjechać na karuzelę można wybrać się do jednej z czterech miejscowości: Selva di Val Gardena, Corvara, Canazei lub Arabba. Cały tour obejmuje 23 km tras, wraz z przejazdami wyciągami ok. 38 km. Ponadto jest do pokonania przewyższenie 4500 m, jeśli doliczyć do tego podjazdy różnica sięgnie Mount Everestu. Na terenie Sella Rondy znajdują się 4 regiony i ośrodki: Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia, Arabba.

  Val di Solda Ortles
  Ortles jest najwyższym szczytem południowego Tyrolu (3905 m n.p.m.) oraz wizytówka doliny Val di Solda. Trasy narciarskie wytyczone na jego stokach znajdują się na wysokości 1600 a 3250 m n.p.m., co sprawia, że sezon narciarski trwa tutaj cały rok. Nowoczesna infrastuktura i słoneczne stoki sprawiają, że jest to idealne miejsce na zimowy wypoczynek.

  Val Passiria
  Niewielka dolina z małym ośrodkiem narciarskim Plan (Pfelders) otoczonym przez Park Narodowy Texelgruppe. Dominuje tu kameralna atmosfera, dzięki czemu ośrodek polecany jest zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Nad dolina wznoszą się dwa niezwykłe szczyty o wysokościach 3482 m n.p.m. i 3426 m n.p.m.

  Renon (Ritten)
  Corno del Renon, czyli niemiecki Rittnerhorn, jest ośrodkiem położonym niedaleko Bolzano, znajdującym się na płaskowyżu z przepięknym widokiem na Dolomity. Miejscowości w tym ośrodku położone są między 800 a 1500 m n.p.m., natomiast powyżej znajdują się trasy idealne dla rodzin z małymi dziećmi. Przyciągają zarówno tanimi karnetami, jak i świetnymi stokami. Jest to idealne miejsce dla ludzi ceniących sobie wędrówki oraz spacery górskie, gdzie na liczący ponad 350 km trasach można podziwiać przepiękne góry. Z Bolzano można dotrzeć na płaskowyż panoramiczną kolejka liniową – czas podróży to zaledwie 12 minut. Atrakcyjną ofertą jest również wjazd na sam płaskowyż kolejką wąskotorową.

  Sarentino (Sarntal)
  Sarentino, niemieckie Sarntal, jest małym, kameralnym ośrodkiem narciarskim leżącym 16 km od Bolzano. Miejsce urzeka dziewiczą naturą oraz kultywowaną od wieków tradycją. W Sarentino znajduje się najwyżej położona we Włoszech restauracja posiadająca gwiazdkę Michelin (1620 m n.p.m.). Nad doliną góruje najwyższy szczyt południowego Tyrolu – Ortles o wysokości 3905 m n.p.m.

  Alpe di Siusi (Seiser Alm)
  Ośrodek położony w słynnej dolinie Val Gardena ciągnącej się wokół szczytów Sasso Lungo, Sasso Piato i Punta d’Oro. Ośrodek znajduje się na terenie uważanym za największy wysokogórski płaskowyż w Europie. Dobre nasłonecznienie przez większość sezonu oraz duża ilość łatwych tras sprawia, że ośrodek ten jest idealny dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Trasy w regionie są przede wszystkim bardzo szerokie i bezdrzewne, co sprawia, że narciarze je uwielbiają, a carvingowcy wręcz kochają. Alpe di Siusi wchodzi w skład megakompleksu narciarskiego Dolomiti Superski, w który oferuje 1200 km tras narciarskich.

  Vipiteno (Sterzing) – Rosskopf
  Mały kameralny ośrodek narciarski leżący na wysokości 960 do 2189 m n.p.m. Miejsce sporo zachowało ze średniowiecznej architektury, jednak sam ośrodek jest nowoczesny urzeka swoją średniowieczną atmosferą, która panuje tutaj współgrając dobrze z nowoczesnym ośrodkiem.

  Val d'Ultimo
  Niemieckie Ultental, to dolina, w której znajduje się niewielki ośrodek narciarski Schwemmalm. Jest to kameralny ośrodek przeznaczony dla rodzin z dziećmi oraz fanów pieszych wędrówek. W okolicy dominują tradycyjne chatki oraz bacówki. Niemal na każdym kroku widać, że wpływ człowieka na tutejsze środowisko został ograniczony do minimum. Można tu znaleźć ponad 600 km różnych tras do pieszych wędrówek. Charakterystycznymi elementami doliny są rozległe pola, liczne pastwiska i inne bezkresne tereny.

  Alta Val Venosta i Watles
  Alta Val Venosta, Passo di Resia i Waltes to regiony, w których można znaleźć kilka ciekawych ośrodków narciarskich oferujących dogodne warunki dobrą infrastrukturę. Pośród nich najpopularniejszymi są: Watles, San Valentino, Belpiano i Maseben. Wszystkie mają raczej przytulną, kameralną atmosferę z dobrą infrastrukturą. Trasy wytyczono między 1400 a 2800 m n.p.m. Najwyższy szczyt w okolicy – Ortles (Ortler) ma 3905 m n.p.m. i wraz z wieżą w Lago di Resia tworzy wizytówkę tego regionu. Latem dolina zamienia się w sad – na szeroką skalę uprawiane są tu owoce. Natomiast zimą region przyciąga narciarzy, którzy znajdą tu wszystko czego trzeba – dużo śniegu, nowoczesne wyciągi i doskonałe obiekty zakwaterowania. Łącznie można skorzystać z ponad 80 km tras.

  Dolomiti di Sesto
  Region w południowym Tyrolu, który powierzchniowo stanowi największą grupę górską w Dolomitach. Teren od północy graniczy z Val Pusteria, a od południa z Val d'Ansei. Tereny te kryją w sobie dużo śladów I wojny światowej. Nad tym niezwykle pięknym, zróżnicowanym krajobrazem dominuje szczyt Sesto to Punta Tre Scarperi mierzący 3151 m. Zimą, region jest świetnym miejscem dla narciarzy średniozaawansowanych oraz biegaczy. Ośrodek narciarski otoczony jest majestatycznymi górami zwanymi często zegarem słonecznym. Zyskały to określenie dzięki nietypowemu zjawisku – o każdej godzinie oświetlony jest inny szczyt. Tereny narciarskie położone są na wysokości 1130 do 2200 m n.p.m.

  Valle di Tures i Valle Aurina
  Malowniczy obszar położony w Południowym Tyrolu. Ten region narciarski stanowi przepiękna dolina oddalona o ok 120 km na wschód od Trento i około 70 km na wschód od miasta Bolzano, na granicy austriackiej. Charakteryzuje się zapierającym dech w piersiach krajobrazem, nad doliną góruje osiemdziesiąt szczytów sięgających nawet do 3000 m n.p.m. Doliny te są trochę oddalone, jakby na uboczu, w sercu parku narodowego Reiserferner, co sprawia, że przyroda jest dziewicza a szlaki nieprzetarte.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Bardzo duża ilość łatwych tras. Początkujący mają naprawdę bezlik możliwości. Dobrym miejscem jest region Folgaria - Lavarone - Luserna – Luserna czy San Martino di Castrozza. Rewelacyjne warunki panują także w Val di Sole, Val Passiria, Alpe di Siusi oraz Madonna di Campiglio. Ośrodkiem z dobrymi szkołami narciarskimi i świetnymi warunkami dla początkujących i najmłodszych jest Monte Bondone czy Tre Valli. Dla początkujących, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi polecene są ośrodki Renon i Sarentino, Val d'Ultimo czy Alta Val Venosta. Ciekawym terenyem jest też Arabba (bez terenów Marmolady). Odradza się region Maso Corto.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W całym regionie tras czerwonych dla średniozaawansowanych narciarzy jest mnóstwo. W zasadzie każdy ośrodek oferuje im świetnie przygotowane czerwone trasy. Warto wymienić Tre Valli, Val di Fassa, Cortina d'Ampezzo. W tym regionie naprawdę jest w czym wybierać. Odradza się małe kameralne ośrodki m.in. Renon i Sarentino.

  Narty dla zaawansowanych:
  Dobre trasy czejąją na narciarzy w Val Gardena, Cortina d'Ampezzo, Tre Valli, Val di Fassa, Valli di Tures i Valle Aurina. Świetna długa, trudna trasa znajduje się w Plose i mierzy aż 9 km. Polecany ekspertom jest również lodowiec Marmolada. Odradza się małe kameralne ośrodki m.in. Renon i Sarentino.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem. W niekórych ośrodkach istnieje możliwość legalnych zjazdów z przedodnikiem. Polecane tereny to głównie ośrodki objęte karnetem Dolomiti SuperSki.

  Freestyle:
  Najlepszy region do freestyle'u to Val Gardena, Madonna di Campiglio z ogromnym, doskonale wyposażonym snowparkiem, Monte Bondone, który posiada olimpijski snowpark (uznawany za jeden z najlepszych w Europie), Tre Valli dysponuje dwoma nowoczesnymi snowparkami. Dobre warunki dla freestyle'owców są także w Valle di Tures i Valle Aurina.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje snowboardu. Dużo snowparków świetnie nadaje się dla osób zaczynających swą przygodę z freestylem.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Tereny Val Gardena i Alpe di Siusi zapewniają aż 134 km tras biegowych. Dzięki swojemu położeniu trasy te uchodzą za najlepsze w całym Tyrolu Południowym. Głównie przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, ale początkujący też znajda coś dla siebie. Doskonałym regionem do uprawiania narciarstwa biegowego jest Kronplatz – aż 200 km tras oraz Alta Val Venosta z ponad 100 km. Biegacze mogą wybrać się również do regionu Folaria-Lavarone-Luserna oraz Val di Fassa i Val di Fiemme.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w ośrodkach.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Mając do wyboru aż tak ogromny teren narciarski bez problemu można również wybrać ośrodek z najatrakcyjniejszą ofertą après-ski. Do rozrywkowych miejsc na pewno należy Val Gardena, Madonna di Campiglio, Val di Fassa, Cortina d'Apezzo.

  Aktywny wypoczynek:
  Lokalne firmy proponują liczne wycieczki z przewodnikiem po okolicy i wędrówki na rakietach śnieżnych. Miłośników łyżwiarstwa nie zabraknie lodowisk. Poza tym spróbować także można lotów paralotnią, pojeździć na rowerze, zagrać w golfa, skorzystać z basenów, centrów fitness, siłowni, kortów tenisowych, konnych przejażdżek oraz innych lokalnych atrakcji sportowych. Wiele ośrodków dysponuje ciekawymi wędrownymi szlakami.

  Sporty zimowe:
  Ze względu na orgomny teren, masę ludzi uwielbiających sport i świetne warunki, ośrodki tego regionu posiadają szeroki wachlarz możliwości. Znajdują się tu lodowiska, można korzystać ze skuterów śnieżnych, wybrać psie zaprzęgi. Miłośnicy adrenaliny spróbować swych sił mogą w sportach ekstremalnych. Tu naprawdę nie sposób się nudzić.

  Zwiedzanie:
  W całym regionie jest wiele do zwiedzania. Przede wszystkim atrakcje przyrodnicze: lodowce, lodospady, parki, groty, jaskinie. Znajduje się tu także mnóstwo zabytków historycznych zarówno tych średniowiecznych, jak i pochodzących z czasów I i II wojny światowej. Bardzo wiele atrakcji znajduje się w regionie Cortina d'Ampezzo czy Sextern Dolomiten. Warto wybrać się także do Alpe di Siusi oraz do Alta Val Venosta. Tam zobaczyć można się wiele ciekawy zabytkowych budynków. Wizytówką regionu jest słynna dzwonnica kościoła częściowo zatopiona w jeziorze w miejscowości Resia. Ciekawym punktem do obejrzenia jest pobliskie źródło drugiej największej rzeki Włoch, czyli Adige na wysokości 1550 m n.p.m. Dla miłośników sztuki gratką z pewnością będzie kościół St. Nicolo w Roia z freskami Merano z XV w. Najbardziej malowniczym miasteczkiem jest jednak San Valentino z historycznym centrum z 1140 roku, założone przez Urlicha Primele.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W rejonie Madonna do Campiglio organizowane są wielkie zawody m.in. zawody Alpejskiego Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata w Snowboardzie oraz Mistrzostwa Świata we Freestyle’u Narciarskim. W Val di Fassa organizowane są zawody Pucharu Świata. W dolinie Val di Sole odbywa się konkurs Pucharu Świata Downhill oraz zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W Cortinie rokrocznie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, Alpejski Puchar Świata kobiet, Międzynarodowe Zawody Narciarstwa Klasycznego (42 km), rozgrywane wzdłuż starej kolei żelaznej Dolomitów. Zawodnicy przejeżdżają wówczas przez centrum miasteczka. Ciekawym wydarzeniem jest Cortina Winter Polo On Snow, czyli Turnee polo na śniegu, który ma miejsce na zamarzniętym jeziorze Misurina. Co roku organizowane są też Włoskie Mistrzostwa Hokeja (I liga) odbywające się na Stadionie Olimpijskim. Ciekawe, 24-godzinne zawody narciarskie odbywają się w Alpe di Siusi. Bardzo wiele ciekawych wydarzeń sportowych ma w swym kalendarzu Alta Badia.

 • Informacje dodatkowe


  • www.visittrentino.it
  • www.suedtirol.info
  • www.dolomiti.it

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  32°C
  opady:
  0.37 mm
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  184°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  20:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  356°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  20:57
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.17°C max.26°C
  opady:
  3.69 mm
  wiatr:
  348°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  20:56
 • Pochmurno
  min.16°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  254°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  20:55
 • Słonecznie
  min.15°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  237°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  20:54

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-5,-3,0,3,7,11,12,12,9,4,0,-3,1,4,10,15,20,23,25,24,20,14,7,2,-2.0,.5,5.0,9.0,13.5,17.0,18.5,18.0,14.5,9.0,3.5,-.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
344676776533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
53,43,46,59,77,106,126,118,78,64,60,53,84,80,77,72,69,73,77,78,81,82,87,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131520191822232017161819
Powered by: