Val di Sole już od 589 zł

Val di Sole

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 6
 • 17
 • 8
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
69 km 28.5 km 31 km 9.5 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień50 - 55   €25 - 39   €
6 dni248 - 288   €124 - 144   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
03kwietnia2013 odległość z Warszawy: ok. 1480 km
homepage: www.valdisole.net/IT
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Val di Sole

Val di Sole, czyli Dolina Słońca, z pewnością zasługuje na swoją nazwę i w pełni oddaje charakter regionu – jest to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska. Warunki pogodowe są tutaj doskonałe, a śniegu nigdy nie brakuje. Dolina jest dość rozległa i obejmuje kilka terenów narciarskich: Folgarida, Marilleva oraz Peio, które są dogodnie połączone wyciągami. Sąsiednie ośrodki Madonna di Campiglio i Pinzolo oraz Passo Tonale i Ponte di Legno (w kompleskie Adamello Ski) są objęte wraz z Val di Sole wspólnym karnetem o nazwie Superskirama Dolomiti łącznie oferując ponad 380 km tras oraz 140 wyciągów. Val di Sole to idealne miejsce na wyjazdy na narty.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Folgarida – Marilleva, Mezzana, Rabi i Cogolo di Pejo. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Folgarida:
  Ośrodek położony na wysokości od 1300 do 2180 m n.p.m. Narciarze mają do dyspozycji ponad 50 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności oraz 27 nowoczesnych wyciągów. Ze względu na nachylenie oraz dużą ilość łagodnych tras Folgarida jest idealnym ośrodkiem narciarskim dla rodzin z dziećmi. Zaletą jest także fakt, że Folgarida jest znacznie bardziej kameralna niż inne ośrodki w okolicy. Jest także połączona wspólnym karnetem i wyciągami ze stokami w: Madonna di Campiglio oraz Pinzolo.

  Marilleva:
  Główny ośrodek narciarski doliny posiadający 3 stacje narciarskie: 900, 1400 i 2179 m n.p.m. Zaletą jest fakt, że można wychodzić w butach narciarskich z hotelu prosto na stok. Ze stacji Marilleva 1400 można dostać się wyciągami do innych ośrodków jak Folgarida czy Madonna.

  Peio:
  Ośrodek położony jest w całości na terenie Parku Narodowego Stelvio na wysokości między 1400 a 2400 m n.p.m. i oferuje ok. 14 km tras narciarskich. Peio jest najstarszym kurortem w Val di Sole, jego historia sięga połowy XVII wieku, kiedy odkryto tu źródła termalne. Ośrodek oferuje stoki o różnym stopniu trudności, także takie, które idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Ośrodek polecany jest na wyjazdy na narty także osobom starszym, ceniącym komfort lub chcącym spędzić urlop z dala od tłumów.

  Pinzolo:
  Ośrodek Pinzolo posiada 13 nowoczesnych wyciągów, które obsługują 33 km tras na wysokości od 800 do 2100 m n.p.m. Jest on położony 12 km od Madonny, ale odkąd został połączony nowym wyciągiem możliwe jest sprawne przemieszczenie się między ośrodkami. Pinzolo jest zdecydowanie mniej zatłoczone od Madonny. Połączenie wspólnym karnetem i wyciągami z ośrodkami: Madonna di Campiglio, Marilleva oraz Folgarida.

  Madonna di Campiglio:
  Ten pobliski ośrodek narciarski to 90 km wspaniałych tras, w tym jedna oświetlona nocą. Tereny narciarskie są położone na stokach na wysokości 1550 do 2600 m n.p.m. w otoczeniu pięknych gór Brenta oraz lodowców Adamello i Presanella. Okoliczne krajobrazy, ilość tras oraz ich zróżnicowanie sprawiają, że jest to jeden z najlepszych włoskich ośrodków zimowych. Najdłuższa trasa to Groste, która mierzy 7 km długości, a różnica poziomów sięga 1000 m. Tutaj urodził się i trenował alpejczyk Alberto Tomba.

  Zobacz o ferty na narty do Val di Sole na Travelplanet.pl

 • Warunki narciarskie


  Folgarida:
  Teren położony jest na wysokości 1300 – 2180 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki narciarskie utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

  Marilleva:
  Stoki położone są na wysokości 1400 – 2180 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

  Peio:
  Trasy położone są na wysokości 1160 – 2400 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki do jazdy od grudnia do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Idealne miejsce na wyjazdy na narty dla początkujących narciarzy. Warunki w ośrodku są dla nich rewelacyjne. Mają do dyspozycji świetnie przygotowane trasy oraz wiele szkółek narciarskich z ponad 300 instruktorami. Olbrzymią ilość tras niebieskich oferuje zwłaszcza Folgarida, Marilleva i Madonna di Campiglio, natomiast Peio jest polecane bardziej zaawansowanym narciarzom.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Val di Sole to prawdziwy raj dla osób o średnich umiejętnościach – w samej tylko Madonnie jest ponad 60 km tras czerwonych. Liczba i długość nartostrad (najdłuższa ponad 7 km) jest tak wielka, że zjechanie wszystkimi nartostradami może zająć kilka dni. Popularnością cieszą się także trasy Fis, na których co roku odbywają się zawody Pucharu Świata. Przepiękne nasłonecznione stoki z trasami widokowymi są dodatkowym atutem ośrodka.

  Narty dla zaawansowanych:
  Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest wiele tras. Te najsłynniejsze i najbardziej wymagające znajdują się w Madonna di Campiglio. Dość trudna, zarazem najbardziej atrakcyjna jest pucharowa trasa zjazdowa FIS o nazwie 3-Tre. Swoich sił warto też spróbować na najtrudniejszej trasie Spinale Direttissima, której długość wynosi 1,9 km a spadek 600 m.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Freeriderzy powinni wybrać się na świetne trasy na Spinale, gdzie można znaleźć kilka ciekawych sekcji w puchu, a także trasy zjazdy drzewami. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem. Należy bowiem pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Freestyle:
  W Madonnie przy słynnej trasie Grosè znajduje się ogromny Snowpark Ursus o powierzchni 70 000 m². Można w nim znaleźć m.in. halfpipe, wiele skoczni, raili, boxów dostosowanych do każdego stopnia umiejętności oraz trasę do slalomu równoległego. Jest on jednym z pięciu najlepszych tego typu obiektów w całych Alpach. W rejonie są również trzy inne snowparki, m.in. w Folgaridzie. Początkujący raiderzy lub wszyscy inni, którzy chcą polepszyć swoje umiejętności będą mogli liczyć na pomoc wielu instruktorów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W Madonnie znajduje się ośrodek narciarstwa biegowego Campo Carlo Magno z wydzielonymi trasami na potrzeby szkółki oraz oddzielnymi dla wyczynowców. Łączna liczba tych tras to ponad 22 km. Chcąc jednak z nich korzystać należy wykupić karnet SuperNordicSkipass. W Pinzolo również znajduje się ośrodek narciarstwa biegowego Pinzolo-Carisolo. Ośrodek oferuje 5 km tras wytyczonych w pięknej Dolinie Sarca. Szlaki są dodatkowo naśnieżane a nocą także oświetlane. Trudność nartostrad jest zróżnicowana, więc zarówno początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy biegówek znajdą coś dla siebie. W obu ośrodkach można wypożyczyć narty.

  Biegówki dla początkujących:
  Lokalna Izba Turystyczna oferuje wszystkim gościom szansę spróbowania narciarstwa biegowego – 2 godziny lekcji oraz wypożyczenie sprzętu gratis!

 • Skipassy


  Free Ski w Val di Sole:
  Ośrodek narciarski co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Val di Sole obowiązuje zazwyczaj w grudniu (czasami już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Val di Sole oferuje szeroki wybór pubów, barów, klubów czy winiarni, w których można się zrelaksować po intensywnym dniu na stoku. Warto się także wybrać do jednej z licznych restauracji oferujących tradycyjne włoskie dania.

  Sporty zimowe:
  Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem ośrodek oferuje także nordic walking oraz wyprawy na rakietach śnieżnych, które dawniej były podstawowym sposobem poruszania się po zaśnieżonych stokach.

  Aktywny wypoczynek:
  Oprócz typowych sportów zimowych Val di Sole oferuje także takie atrakcje jak jazda konna, łyżwiarstwo czy wspinaczka na ściance. Dostępne są także aquaparki i baseny.

  Zwiedzanie:
  Val di Sole może się poszczycić bardzo długą i ciekawą historią. Na przestrzeni wieków tereny doliny były zamieszkałe przez różne ludy i plemiona. Do dziś pozostało sporo śladów ich obecności: wiejskie zabudowania, warownie twierdze, zamki i kościoły. Jednymi z ciekawszych przykładów architektury są: kościół Św. Marii w Pellizzano, Zamek Ossana i Parco della Pace. Aby zaczerpnąć lokalnego folkloru warto przespacerować się malowniczymi uliczkami zaglądając do sklepów z rzemiosłem.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Najciekawszym lokalnym wydarzeniem jest z pewnością Cover Ski Festival. Ta cykliczna impreza daje możliwość przypomnienia sobie piosenek takich artystów jak Bob Marley, Frank Zappa, The Rolling Stones czy The Beatles w wykonaniu najlepszych zespołów z całych Włoch. Koncerty odbywają się do późnych godzin nocnych w lokalnych barach. W dolinie Val di Sole odbywa się także konkurs Pucharu Świata Downhill oraz zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  W Val di Sole można znaleźć sporo tras przeznaczonych dla dzieci a także specjalne wyciągi – ruchome maty, które znacznie ułatwiają maluchom stawianie pierwszych kroków na nartach. Także w pobliskiej Madonnie jest wiele szkółek narciarskich dla dzieci prowadzonych przez instruktorów wyspecjalizowanych w technice zjazdowej, snowboardzie czy narciarstwie biegowym.

  Rozrywka:
  Rodziny z dziećmi z pewnością nie będą się nudzić – Val di Sole oferuje sporo rodzinnych atrakcji. W każdym hotelu znajdują się kluby dziecięce, gdzie najmłodsi mogą bawić się i rozrabiać razem ze swoimi rówieśnikami. Oprócz tego dzieci mogą spędzić czas w przeznaczonych dla nich muzeach oraz przyjrzeć się zwierzętom w fermach. Najmłodszych czeka również zabawa na śniegu w specjalnych strefach w Tana di Rendy i w Prato Matto a Prà Rodont w Pinzolo.

  Opieka nad dziećmi:
  We wszystkich ośrodkach można znaleźć przedszkole lub wynająć opiekunkę do opieki nad dzieckiem.

 • Informacje dodatkowe


  • www.campiglio.com
  • www.campigliodolomiti.it
  • www.pinzolo.com
  • Karnet Superskirama Dolomiti; karnet dla biegaczy Super Nordic Skipass.

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  26°C
  opady:
  2.94 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  199°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  21:10
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.29°C
  opady:
  1.35 mm
  wiatr:
  180°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  21:11
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.17°C
  opady:
  3.65 mm
  wiatr:
  150°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  21:11
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.22°C
  opady:
  0.75 mm
  wiatr:
  177°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:11
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.15°C max.21°C
  opady:
  0.87 mm
  wiatr:
  324°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:11

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
0,0,3,7,12,15,18,17,14,9,3,0,5,9,13,16,22,26,28,28,24,17,10,6,2.5,4.5,8.0,11.5,17.0,20.5,23.0,22.5,19.0,13.0,6.5,3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
3566781097433
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
47,43,56,68,81,98,62,87,64,76,75,48,86,77,77,77,74,74,75,75,79,86,87,87
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
104814121198911129
Powered by: