Breuil-Cervinia i Valtournenche

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 2
 • 9
 • 18
 • 4
 • 2
 • 0

Udogodnienia:

 • 1

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
182 km 46 km 128 km 8 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień41 - 46   €29 - 41   €
6 dni200 - 242   €140 - 213   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: październik - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1750 km
homepage: www.cervinia.it
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Breuil-Cervinia i Valtournenche

W dolinie Valtournenche, znajduje się kilka ośrodków narciarskich, w tym słynna Breuil – Cervinia. To renomowany ośrodek narciarski położony na południowym stoku Matterhornu (Monte Cervino), na samym końcu doliny Valtournenche. Jeszcze przed II wojną światową była to niewielka górska osada, dopiero za czasów Mussoliniego zaczęto tu inwestować w infrastrukturę sportową, a do francuskiej nazwy miejscowości Breuil dodano włoski człon Cervinia. Ośrodek rozwinął się dynamicznie w latach 70, kiedy wybudowano tu wiele nowych hoteli i apartamentowców, nie dbając jednak o jednolitość stylu architektonicznego. Stąd całość robi dziś dość przypadkowe, choć sympatyczne wrażenie. Cervinia jest połączona z włoskim ośrodkiem Valtournenche i ze szwajcarskim kurortem Zermatt. Szczególna atrakcją jest tu możliwość korzystania z tras na stokach szwajcarskiego ośrodka.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Breuil – Cervinia oraz Cervinia – Valtournenche. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Breuil – Cervinia:
  Cervinia jest jednym z największych i najpiękniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech jest więc doskonałym wyborem na wyjazd na narty. Włoska część stacji połączona jest z częścią szwajcarską. Po włoskiej stronie można dostać się wyciągami na wysokości niemal 3500 m n.p.m. (Furggen 3492 m n.p.m. oraz Testa Grigia 3478 m n.p.m.). Po szwajcarskiej stronie istnieje możliwość całorocznej jazdy na nartach na lodowcu oraz wjazdu kolejką na Mały Mattern (3883 m n.p.m.). Korzystanie ze szwajcarskiej części stacji możliwe jest po zakupieniu dodatkowego suplementu do karnetu (ok. 30 €). Samo miasteczko ma typowo włoski charakter – ze względu na trudną drogę przez Alpy przyjeżdża na narty do Breuil-Cervinii mało obcokrajowców.

  Valtournenche:
  Niewielki ośrodek narciarski położony w otoczeniu alpejskich masywów z cudownym widokiem na Matterhorn (Monte Cervino). Valtournenche ma połączenie z trasami Breuil - Cervinia i ze szwajcarskim ośrodkiem Zermatt. Dzięki temu można tu szusować na nartach cały dzień, nie zjeżdżając dwukrotnie tą samą trasą. Stoki narciarskie są przeważnie położone wysoko i niezatłoczone, warunki narciarskie są doskonałe a klimat łagodny i umiarkowany. Valtournenche to świetne miejsce na wypoczynek dla średniozaawansowanych i początkujących narciarzy nie lubiących zgiełku wielkich kurortów. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji 36 km tras zjazdowych. Najdłuższa trasa to Gran Pista - 6,7 km, z różnicą poziomów 1294 m i średnim stopniu trudności. Teren połączony jest z Breuil - Cervinia i z Zermatt przez Colle Superiore Cime Blanche.

 • Warunki narciarskie


  Breuil-Cervinia i Valtournenche:
  Stoki położone są na wysokości 1524 – 3090 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od października do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  W rejonie Breuil – Cervinia znajdują się dobre ośle łączki, niebieskie stoki istnieją w Plan Maison. Ponadto dostępne są trzy szkółki narciarskie: Cervino, Breuil i Nuova Cielo Alto. W Valtourneche początkujący narciarze mają do dyspozycji 7 km łatwych tras: Motta, Rientro 1, Baracon, Du Col, Cime Bianche, Rientro II, Riosette oraz szkółkę narciarską.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W Cervinii łagodniejsze, szerokie nartostrady znajdują się po lewej stronie masywu, natomiast zbocza po prawej to m.in. szybka trasa Ventina oraz szybki zjazd z Plateau Rosa do Valtournenche. Dobrzy średniozaawansowani narciarze poradzą sobie tu również na czarnych trasach. W Valtourneche duża różnorodność tras Narty dla średniozaawansowanych: Gran Pista di Valtournenche, Super Gigante, Canalino, Gran Sommetta czy Bec Carre.

  Narty dla zaawansowanych:
  W Breuil - Cervinia wytrawni narciarze mogą skorzystać z tras: Pista No.1, Cretaz, Cielo Alto 1, Cielo Alto 2, Bardoney 2, Vallone Vent, Theodulo, które jednak nie należą do najtrudniejszych, a gdzie indziej mogłyby zostać zaklasyfikowane jako czerwone trasy. Trudniejsze stoki można znaleźć po szwajcarskiej stronie w Zermatt. Jedna z najciekawszych i najbardziej wymagających tras zjazdowych prowadzi z Furgen do Breuil i liczy 6 km długości przy różnicy poziomów ok. 1400 m.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Trasy dla początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów można znaleźć w rejonie Cervinii. Legalna jazda poza trasami możliwa jest tylko z przewodnikiem. Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Freestyle:
  Snowpark znajduje się w Cervini w Plan Maison z hopkami, boarder cross i half pipem.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  W rejonie Breuil – Cervinia znajduje się ok 6 km tras biegowych. Nieco wikeszą ilość tras znależć można w Valtourneche. Najdłuższa trasa to Maen – 6,5 km długości (wys.1300 m), natomiast najwyżej wytyczona to Champleve – 3,3 km długości (wys. 1800-1950 m).

  Biegówki dla początkujących:
  Możliwe jest wykupienie lekcji narciarstwa biegowego.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Osoby przebywające w Cervinii i szukające rozrywki mają do dyspozycji kilka barów i pubów. Miłośnicy aktywnego życia nocnego powinni wybrać się w weekendy do dyskotek. W miasteczku Valtourneche można znaleźć liczne sklepy i typowe restauracje. Jednak spragnionym rozrywki zaleca się raczej wypady do Cervinii.

  Aktywny wypoczynek:
  W Cervinii znajduje się kryty basen, naturalne lodowisko i centrum fitness. Dla miłośników sportów ekstremalnych: wspinaczka po zamarzniętych wodospadach, możliwość lotu paralotnią, lotnią lub helikopterem. W Valtourneche znajduje się lodowisko, nowoczesne centrum sportowe z basenem, siłownią, sauną, solarium, kortami tenisowymi i sztuczną ścianą do wspinaczki. W szkółce jeździeckiej w Loz organizowane są 1-godzinne lub 1-dniowe wycieczki po okolicy.

  Zwiedzanie:
  W okolicah Valtourneche warto zobaczyć sugestywne rzeźby „Gouffres des Busserailles” na skałach strumienia Marmore w Chample`ve.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Zarówno w Breuil – Cervinia jak i Valtourneche znajdują się szkółki narciarskie dla dzieci.

  Opieka nad dziećmi:
  W Breuil - Cervinia dostępne jest przedszkole dla dzieci od 3 lat oraz mini klub na Plan Maison.

 • Informacje dodatkowe


  • www.cervinia.it
  • www.regione.vda.it

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  21°C
  opady:
  0.25 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1002hPa
  wiatr:
  284°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:12
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.4°C max.13°C
  opady:
  0.13 mm
  wiatr:
  299°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:13
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.4°C max.17°C
  opady:
  2.16 mm
  wiatr:
  225°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  21:13
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.19°C
  opady:
  1 mm
  wiatr:
  2°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  21:14
 • Pochmurno
  min.9°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  317°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:15

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by: