Livigno już od 750 zł

Livigno

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 0
 • 11
 • 13
 • 6
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
97 km 25 km 55 km 17 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień42 - 47   €32 - 34   €
6 dni197 - 240   €121 - 139   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: listopad - kwiecień
13kwietnia2013 odległość z Warszawy: ok. 1450 km
homepage: www.livigno.com
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Livigno

Livigno leżące pomiędzy dwoma masywami górskimi – Carosello i Mottolino, może się poszczycić stokami o największym nasłonecznieniu w całych Alpach. Doskonałe warunki śniegowe utrzymują się tu przez 9 miesięcy w roku, a infrastruktura należy do jednej z najnowocześniejszych w Europie. Dzięki temu Livigno to prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów o każdym stopniu zaawansowania. Miasteczko jest więc jednym z częściej wybieranych miejsc na wyjazdy na narty. Livigno słynie ze strefy wolnocłowej, która została tu ustanowiona jeszcze przez Napoleona w 1805 roku. Ośrodek ten to również ojczyzna najpopularniejszego alpejskiego drinka – bombardino. Jeszcze do lat 50 XX w. Livigno było odcięte od świata przez prawie 9 miesięcy w roku. Sytuacja się zmieniła dopiero po uruchomieniu w 1964 roku tunelu Munt la Schera (3,4 km). Miał on służyć do transportu materiałów niezbędnych do budowy tamy w dolinie rzeki Spöl. Tłumaczy to jego niewielkie rozmiary – z trudem mieści się tam autokar, a ruch odbywa się wahadłowo. Trepalle, jedna z dzielnic Livigno leży na wysokości 1900- 2250 m n.p.m., co czyni z niej najwyżej położoną, na stale zamieszkałą dzielnicę w Europie. Z Livigno jest stosunkowo niedaleko do innych znanych ośrodków narciarskich Alta Valtelliny: Isolaccia – ok. 25 km, Bormio – ok. 35 km, Aprica – ok. 45 km.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Livigno, Bormio, Isolaccia i Santa Caterina Valfurva. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Carosello 3000 (1816 m n.p.m. – 2798 m n.p.m.):
  Stacje Costaccia - Vetta Blesaccia – Carosello oferują ponad 35 km tras zjazdowych oraz 11 wyciągów. Najdłuższy zjazd ma prawie 4 km. W Carosello 3000 znajduje się szeroki wybór stoków – od łatwych i łagodnych dla początkujących narciarzy, po znaczenie trudniejsze z dużymi różnicami pochyłości, które są dedykowane dla narciarzy doświadczonych.

  Mottolino (2096 – 2785 m n.p.m.):
  Stacje Monte della Neve – Monte Sponda to około 25 km dobrze przygotowanych i naśnieżonych tras o wszystkich stopniach trudności. Jednak najwięcej odpowiednich dla siebie tras znajdą tu narciarze średniozaawansowani. Najdłuższy zjazd ma ponad 3,5 km.

  Zobacz oferty na narty do Livigno na Travelplanet.pl

 • Warunki narciarskie


  Livigno (Carosello 3000 i Mottolino):
  Stoki położone są na wysokości 1816 – 2797 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od listopada do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  W ośrodku można znaleźć świetne tereny do nauki jazdy. Na wiecznie nasłonecznionych stokach Carosello czeka aż 25 km tras, które spełnią oczekiwania każdego początkującego narciarza. Przy stokach znajdują się liczne szkółki narciarskie.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Narciarze o średnim stopniu zaawansowania mają do wyboru kilka przepięknych widokowych tras. Wyjątkowo szerokie stoki po stronie Mottolino są rajem dla narciarzy preferujących carving. Amatorzy klasycznego stylu idealne trasy znajdą po drugiej stronie doliny, w ośrodku Carosello.

  Narty dla zaawansowanych:
  Mimo, że tras czarnych jest tu niewiele, a ich stopień trudności nie należy do największych, zaawansowani narciarze również znajdą coś dla siebie. Popularne są zjazdy poza trasami w towarzystwie licencjonowanego przewodnika. Swoje umiejętności można doskonalić na malowniczych trasach po obu stronach doliny.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Trasy w Livigno nie sprawiają trudności nawet początkującym freeriderom. Wyjątkiem jest zjazd z Della Nova, wymagający, ale warta przetestowania. Istnieje wiele możliwości zjazdów różnymi trasami do tych samych miejsc. Należy jednak pamiętać, że poza trasami można jeździć tylko z licencjonowanym przewodnikiem. We Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Freestyle:
  W Livigno znajdują się dwa snowparki, jeden na górze Mottolino, drugi mniejszy i bardziej kameralny na Carosello, w pobliżu gondolki.

  Park na Mottolino, to największy snowpark we Włoszech, a także jeden z największych i najbardziej znanych snowparków w Europie. Rozgrywały się tu zawody „The Burton European Freestyle Open” oraz „River Jump“. W snowparku znajduje się: zespół przeszkód i skoczni na każdym poziomie zaawansowania, 3,5 metrowy halfpipe oraz duża poduszka na której bezpiecznie można ćwiczyć ewolucje bez narażenia się na upadek. Nad snowparkiem na Mottolino kursuje 4-osobowe krzesło, które ułatwia korzystanie z parku. Nad przygotowaniem parku pracuja 4 ratraki. Przy snowparku znajdują się tory do Boardcrossu/Skicrossu.

  Park w Caroselo powstał w sezonie 2007/2008, znajduje się tu parę raili i boxów oraz 5 skoczni o różnym stopniu trudności. W parku tym znajduje się również darmowa poduszka powietrzna, na której każdy może popróbować nowych sztuczek bez narażania się na kontuzje. Przy snowparku znajdują się tory do Boardcrossu/Skicrossu.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Narciarzom biegowym udostępniono aż 30 km bezpłatnych tras biegnących przez otwartą i słoneczną dolinę wzdłuż rzeki Spöl. Szlaki te są w większości niezbyt trudne. Co roku w Livigno organizowana jest „La Sgambeda” – międzynarodowy maraton otwierający sezon dla narciarstwa biegowego. Do dyspozycji zapalonych biegaczy oddana jest także 2-kilometrowa oświetlona trasa czynna do północy.

 • Skipassy


  Free Ski w Livigno:
  Ośrodek narciarski co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Livigno obowiązuje zazwyczaj w grudniu (czasami już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Zarówno na stokach, jak i w miasteczku nie brakuje przytulnych bacówek, w których można skosztować regionalnych specjałów oraz zrelaksować się przy gorącym bombardino. Najbardziej znane bary to: Mickey’s House Pub, Kuhstall, Helvetia, Homelywood oraz Alegra.

  Aktywny wypoczynek:
  Poza stokami Livigno również oferuje sporo atrakcji: 2 lodowiska, tor saneczkowy, ściankę wspinaczkową, kino, kręgle, bilard, ogólno dostępny basen, centrum spa, przejażdżki konne, quady oraz skutery śnieżne. Dodatkowo narciarze i snowboarderzy mają do dyspozycji całkowicie bezpieczny pomiar prędkości.

  Zwiedzanie:
  W Livigno warto zobaczyć kościoły z interesującymi dziełami sztuki pochodzącymi w większości z XVII wieku.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  • Art In Ice - sztuka rzeźbienia w lodzie (grudzień).
  • La Sgambeda - masowy bieg narciarzy biegowych (grudzień).
  • Wyścigi samochodów na lodzie (grudzień).
  • Ogólnoświatowy zjazd entuzjastów Telemarku (kwiecień).
  • Freestylowe zawody snowboardzistów w Snowparku Mottolino (marzec).

  Zakupy:
  Livigno oprócz swoich walorów narciarskich oferuje także inne atrakcje. Ze względu na strefę wolnocłową jest to prawdziwy raj dla miłośników zakupów. Można tu znaleźć ponad 250 sklepów oferujących produkty o obniżonej cenie. Paliwo jest 50% tańsze niż w pozostałej części Włoch. Tańsze są też papierosy i wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, perfumy, czekolada, kawa, herbata, urządzenia elektroniczne, sprzęt narciarski itd. W przypadku niektórych produktów obowiązuje limit wywozu, który jest dość dokładnie sprawdzany podczas kontroli granicznej. Przekroczenie limitów może się wiązać z nałożeniem ogromnego cła przez Guardia Finanza.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  W całym Livigno, na wszystkich stokach można znaleźć szkoły narciarskie dla najmłodszych (od 3 roku życia).

  Rozrywka:
  Kids Play Arena jest miejscem w całości przeznaczonym dla najmłodszych. Znajduje się w pobliżu niebieskiej trasy ,,pista degli amanti“, przy górnej stacji gondolki. Dzieci w tym miejscu będą mogły szaleć na nartach, mając do dyspozycji ciekawe przeszkody, wąwozy i małe dolinki. A wszystko to pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

  Opieka nad dziećmi:
  Istnieje możliwość wynajęcia opiekunek, dostępne jest też przedszkole oraz: Mini Club, Baby Club i Kinder Club.

 • Informacje dodatkowe


  • Pomiędzy terenami narciarskimi kursują darmowe ski-busy
  • www.livigno.eu
  • www.livigno.com

Włochy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  16°C
  opady:
  4.45 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  83%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  205°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:15
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.17°C
  opady:
  3.4 mm
  wiatr:
  163°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:15
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.14°C
  opady:
  0.49 mm
  wiatr:
  133°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  21:15
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.29 mm
  wiatr:
  159°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  21:15
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.16°C
  opady:
  8.51 mm
  wiatr:
  211°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  21:15

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-15,-13,-8,-3,0,3,5,4,2,-1,-7,-12,-1,0,3,8,13,18,20,19,15,10,2,-1,-8.0,-6.5,-2.5,2.5,6.5,10.5,12.5,11.5,8.5,4.5,-2.5,-6.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
443357665444
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
38,36,51,56,71,88,105,109,88,82,67,50,82,77,73,74,73,73,72,75,77,76,82,81
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
108101214161215119139
Powered by:

Livigno - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie