Superskirama Dolomiti już od 337 zł

Superskirama Dolomiti

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 11
 • 25
 • 89
 • 19
 • 5
 • 0

Udogodnienia:

 • 7

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
370.4 km 84.8 km 242.5 km 43.1 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień50 - 55   €35 - 39   €
6 dni248 - 288   €124 - 202   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
03kwietnia2013 homepage: www.skirama.it/EN
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Superskirama Dolomiti

Kompleks Superskirama Dolomiti obejmuje osiem ośrodków oferując ponad 380 km tras narciarskich. Świetne warunki śniegowe na dużych wysokościach, słoneczne stoki, nowoczesne wyciągi i system naśnieżania gwarantują udany narciarski wyjazd. Trasy narciarskie są zróżnicowane, snowparki świetnie przygotowane a nartostrady dla biegaczy zapewniają wspaniałe widoki. W kompleksie Superskirama na turystów czeka mnóstwo artakcji: ciekawe propozycje après-ski oraz wiele interesujących miejsc do zwiedzania. Ponadto ośrodki oferują bogatą bazę noclegową i mnóstwo imprez.

 • Ośrodki narciarskie


  Adamello Ski
  Ośrodek leżący u podnóża masywu Adamello i Presanella gwarantuje najlepsze nasłonecznienie oraz pewny śnieg. Doskonałe warunki narciarskie czynią to miejsce idealnym na wyjazdy na narty. Dwa teremy narciarskie znajdującesię na jego terenie – Passo Tonale oraz Ponte di Legno – są także objęte karnetem Superskirama Dolomiti. Narciarze znajdą tutaj ponad 100 km świetnie przygotowanych tras.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. W ośrodku znajduje się ponad 120 km bardzo szerokich tras odpowiadającym wymaganiom każdego narciarza. Znajdują się tutaj również szlaki prowadzące między fortecami z II Wojny Światowej oraz trasy z zapierającymi dech w piersiach widokami na szczyty alpejskie.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  To najchętniej odwiedzany przez Włochów ośrodek narciarski, położony w kotlinie, wśród gęstych lasów iglastych. To także włoska stolica sportów zimowych i najbardziej prestiżowy kurort narciarski w Dolomitach.

  Andalo - Fai della Paganella
  Ośrodek oferuje 60 km różnorodnych długich i wspaniale przygotowanych tras oraz nowoczesnych wyciągów. W Paganelli trenowała kiedyś amerykańska kadra narodowa ze słynnym Bodym Millerem na czele. Ośrodek otaczają wspaniałe szczyty Dolomitów. W niedalekim parku Adamello Brenta można podziwiać alpejską faunę i florę oraz wspaniałe widoki na dolinę Adygi.

  Monte Bondone
  Ośrodek o długich tradycjach – już w latach 30. XX wieku powstał tu wyciąg Slittone projektu Giovanni Graffe. Szybko zyskał on uznanie miłośników białego szaleństwa. Dziś oferuje świetnie przygotowane, szerokie, dobrze nasłonecznione i w większości dośnieżane trasy. Monte Bondone to szczyt górski na 2090 m n.p.m., który okoliczni mieszkańcy nazywają górą Trentino. Natomiast miasteczko o tej samej nazwie znajduję się na wysokości 1300 m n.p.m.

  Val di Sole
  Dolina Słońca, z pewnością zasługuje na swoją nazwę i w pełni oddaje charakter regionu – jest to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska. Warunki pogodowe są tutaj doskonałe, a śniegu nigdy nie brakuje. Dolina jest dość rozległa i obejmuje kilka terenów narciarskich: Folgarida, Marilleva oraz Peio, które są dogodnie połączone wyciągami z pobliskimi ośrodkami Madonna di Campiglio oraz Pinzolo.

 • Warunki na stokach


  Adamello Ski
  Trasy położone są tu na wysokości 1121– 3016 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od listopada do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane. W Ponte di Legno stoki wytyczono na wysokości 1121– 2120 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki narciarskie już od listopada do kwietnia. Niżej położone trasy są dodatkowo naśnieżane.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Stoki położone są na wysokości 1100 – 2050 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Trasy wytyczono na wysokości 1550 – 2550 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb. Stoki o ekspozycji północnej, wschodniej i zachodniej.

  Andalo - Fai della Paganella
  Teren położony jest na wysokości 1040 – 2125 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od listopada do kwietnia. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

  Monte Bondone
  Trasy położone są na wysokości 1184 – 2090 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od listopada do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane.

  Val di Sole
  Folgarida, Marilleva i Peio oferują nartostrady położone między to teren położony na wysokości 1160 – 2400 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Dolne partie tras oraz stoki o ekspozycji południowej są dodatkowo naśnieżane.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Adamello Ski
  Zarówno w Ponte di Legno jak i w Passo Tonale można znaleźć dobre trasy dla początkujących, lecz nie wszystkie są jednakowo łatwe. Nasłonecznienie nartostrad oraz ich szerokość zadowolą nawet wybrednych narciarzy początkujących. Znajduje się tu także wiele szkół narciarskich.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Ośrodek idealnie nadaje się dla narciarzy początkujących, ze względu na sporą ilość łatwych tras. Jest tu nawet rozgraniczenie na ostrzejsze i łagodniejsze trasy dla początkujących. Szczególnie polecanym miejscem jest Folgaria.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Dla początkujących narciarzy warunki w ośrodku są rewelacyjne, a do ich dyspozycji jest wiele szkółek narciarskich i ponad 300 instruktorów, którzy z chęcią pomogą przy stawianiu pierwszych „kroków” na nartach czy snowboardzie. Ilość oraz przygotowanie tras z pewnością zadowalą początkujących narciarzy.

  Andalo - Fai della Paganella
  Ośrodek niestety nie oferuje zbyt wielu tras dla początkujących – znajduje sę tu jedynie 8 km łatwych nartostrad. Jednak mając podstawowe umiejętności warto spróbować tras czerwonych – większość z nich jest szeroka i dobrze przygotowana, dzięki czemu nawet małozaawansowani narciarze powinni dać sobie radę. Szkółki narciarskie w ośrodku znajdują się przy stokach.

  Monte Bondone
  Ośrodek ten nadaje się doskonale do nauki i stawiania pierwszych kroków na nartach. Nie tylko trasy niebieskie, ale także niektóre czerwone, ze względu na szerokość, są odpowiednie się dla początkujących.

  Val di Sole
  Dla początkujących narciarzy warunki w ośrodku są rewelacyjne. Mają oni do dyspozycji świetnie przygotowane trasy oraz wiele szkółek narciarskich z ponad 300 instruktorami. Olbrzymią ilość tras niebieskich oferuje zwłaszcza Folgarida, Marilleva, natomiast Peio jest polecane bardziej zaawansowanym narciarzom.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Adamello Ski
  Wszystkie ośrodki narciarskie spełnią wymagania narciarzy średniozaawansowanych. Można tu znaleźć malownicze i widokowe trasy wśród lasów, a także przepiękne szerokie i mocno nasłonecznione tereny.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Tras dla średniozaawansowanych w ośrodku jest najwięcej. Ośrodek oferuje aż 40 km dobrze przygotowanych zjazdów widokowych. Narciarze o średnich umiejętnościach nie będą mieli na co narzekać, ponieważ różnorodność tras jest duża, a panoramy alpejskich szczytów wprawiają w zachwyt.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Jest to istny raj dla osób o średnich umiejętnościach – w samej tylko Madonnie jest ponad 60 km tras czerwonych. Ich liczba i długość (najdłuższa ma ponad 7 km) jest całkiem spora, a odwiedzenie wszystkich może zająć nawet więcej niż dwa dni. Przepiękne nasłonecznione widokowe trasy są niesamowitym atutem ośrodka. Znajdują się tu także trasy FIS, na których się co roku odbywają się zawody Pucharu Świata.

  Andalo - Fai della Paganella
  Jest to ośrodek stworzony pod narciarzy średniozaawansowanych, którym oferuje ponad 40 km tras. Świetne nachylenie, przygotowanie oraz widoki to tylko niektóre z wielu zalet.

  Monte Bondone
  Fani carvingu doskonale odnajdą się w tym regionie, ponieważ trasy są na tyle szerokie, że pozwalają bez przeszkód uprawiać tę dyscyplinę. Trasy czerwnone są doskonale przygotowane, a przepiękne widoki są dodatkową atrakcją.

  Val di Sole
  Val di Sole to prawdziwy raj dla osób o średnich umiejętnościach. Popularnością cieszą się trasy Fis, na których co roku odbywają się zawody Pucharu Świata. Przepiękne nasłonecznione trasy widokowe są dodatkowym atutem ośrodka

  Narty dla zaawansowanych:
  Adamello Ski
  Narciarze zaawansowani znajdą tutaj coś dla siebie. Przepiękne trasy wśród lasów jodłowych biegną przez Temui wymagają dużych umiejętności. Warto również udać się do Tonale i spróbować jazdy poza trasami.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Narciarze zaawansowani nie mają do dyspozycji zbyt wielu tras, ale też znajdą coś dla siebie. W sumie ośrodek oferuje 9 km czarnych szlaków. Szczególnym wyzwaniem jest trasa nr 6 z Serrady do Fondo Grande.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest wiele tras. Wymagające są nie tylko te oznaczone kolorem czarnym. Dość trudna, zarazem najbardziej atrakcyjna, jest pucharowa trasa zjazdowa FIS o nazwie 3-Tre. Swoich sił narciarze zaawansowani będą mogli spróbować na najtrudniejszej trasie Spinale Direttissima mierzącej 1,9 km, o spadku 600 m.

  Andalo - Fai della Paganella
  Ośrodek dysponuje jedynie 2 km tras czarnych, ale niektóre czerwone zjazdy też mogą być wyzwaniem dla zaawansowanych narciarzy.

  Monte Bondone
  Choć nie jest to ośrodek dedykowany narciarzom zaawansowanym, niektóre trasy też mogą być wymagające, jak np. zjazd Gran Pista o długości 3,5 km oraz różnicy wysokości ok. 800 m. Doświadczeni narciarze mogą również spróbować sił w olimpijskim snowparku.

  Val di Sole
  Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest jest zaledwie 10 km tras, jednak ich niewielką ilość z pewnością zrekompensuje doskonałe przygotowanie oraz przepiękne widoki.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Należy pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

  Adamello Ski
  Znajduje się wiele nieprzetartych szlaków dla freeriderów po stronie Passo Tonale. Nie ma tutaj jednak specjalnie wyznaczonych czy polecanych zjazdów. Co roku wielkie opady śniegu powodują, że tereny po za trasami wyglądają inaczej.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu można tu jeździć po ciekawych obszarach. Niebezpieczeństwo wypadku zostało zminimalizowane przez zastosowanie nowoczesnych zabezpieczeń na stokach. Na narciarzy czeka wiele tras pośród świeżo opadłego puchu. Znaleźć tu można tu również sporo naturalnych uskoków doskonałych do wykonywania akrobacji. Legalna jazda poza trasami możliwa jest tylko z przewodnikiem.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Freeriderzy powinni wybrać się na cudowne trasy na Spinale, gdzie można znaleźć kilka dobrych sekcji w puchu, a poniżej trasy między drzewami. Istnieje także legalna możliwość jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Andalo - Fai della Paganella
  Najlepsze warunki do jazdy dla freeriaderów panują na szczycie Paganelli, skąd można zjechać w naprawdę głębokim puchu. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Monte Bondone
  Nie ma tras dedykowanych freeriderom.

  Val di Sole
  Freeriderzy powinni wybrać się na świetne trasy na Spinale, gdzie można znaleźć kilka ciekawych sekcji w puchu, a także trasy zjazdy drzewami. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem.

  Freestyle:
  Adamello Ski
  W ośrodku Adamello Ski mieści się całkiem spory snowpark z typowymi przeszkodami jak kickery, raile, boxy oraz rainbowy. Znajduje tu również wallride dla osób chcących spróbować namiastki halfpipu. Snowpark posiada własny wyciąg i przeznaczony jest raczej dla początkujących i średniozaawansowanych.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  W ośrodku są dwa nowoczesne, ale skromne snowparki z typowymi przeszkodami jak boxy czy raile, skocznie dla narciarzy i snowboardzistów o podstawowych umiejętnościach.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  W Madonnie przy słynnej trasie Grosè znajduje się ogromny Snowpark Ursus o powierzchni 70 000 m². Znajduje się w nim między innymi halfpipe, wiele skoczni, raili, boxów dostosowanych do każdego stopnia umiejętności oraz trasa do slalomu równoległego. Jest to jeden z pięciu najlepszych snowparków w całych Alpach. W rejonie znajdują się również trzy inne snowparki. Początkujący raiderzy lub wszyscy inni, którzy chcą podnieść swoje umiejętności w parku będą mogli liczyć na pomoc wielu wyspecjalizowanych instruktorów, u których można wykupić szkolenie.

  Andalo - Fai della Paganella
  W ośrodku znajduję się jeden snowpark z typowymi przeszkodami takim jak: boxy, raile, skocznie, które są dostosowane do różnych umiejętności od początkujących po średniozaawansowanych. Nie jest to snowpark dedykowany zaawansowanym freestyle'owcom.

  Monte Bondone
  Ośrodek jest świetnym miejscem dla miłośników freestyle'u na snowboardzie lub nartach. Znajduje się tutaj snowpark o zapleczu olimpijskim, więc nawet najbardziej wymagający riderzy nie będą mogli narzekać. Największą atrakcją jest olimpijski superpipe, który przydomek zawdzięcza swoim rozmiarom, czyli długości 120 metrów, szerokości 18 metrów, ścianami o wysokości do 5,5 metra, osiągający nachylenie 30%. Ponadto można tu znaleźć wiele przeszkód na każdym stopniu zaawansowania takich jak: raile, boxy oraz skocznie. Specjalna strefa została wydzielona dla najmłodszych oraz dla dziewczyn uczących się skakać. Oświetlenie w nocy oraz bliskość wyciągu powodują, że jest to jeden z najlepszych snowparków w Europie.

  Val di Sole
  W Val di Sole na miłośników freestyle'u czeka naprawdę wiele bardzo dobrze przygotowanych snowparków.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Adamello Ski
  Ośrodek oferuje ponad 25 km tras do narciarstwa biegowego. W większości są one przeznaczone dla narciarzy o umiejętnościach podstawowych lub średniozaawansowanych.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Prawdziwy raj dla narciarzy biegowych! Region posiada aż trzy ośrodki narciarstwa biegowego: w Pasa Coe, Forte Cherle i Millegrobbe. Wszystkie znajdują się kilka minut od miejscowości, można tam dotrzeć za pomocą skibusów i pociągów śnieżnych.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Na potrzeby narciarstwa biegowego w Madonnie wydzielono teren Campo Carlo Magno, gdzie znajdują się zarówno trasy zarezerwowane na potrzeby szkółki, jak i oddzielne szlaki dla wyczynowców. Łącznie znajduje się tam ponad 22 km tras. Na terenie ośrodka obowiązuje karnet „Super Nordic Skipass”.
  Z kolei w Pinzolo mieści się ośrodek narciarstwa biegowego Pinzolo-Carisolo, gdzie do dyspozycji narciarzy oddanych jest 5 km tras. Szlaki wytyczono w pięknej Dolinie Sarca, która wspomagana jest armatkami śnieżnymi a dodatkowo jest oświetlena w nocy. Dostępne trasy mają różny stopień trudności, więc każdy może znaleźć tu cos dla siebie.

  Andalo - Fai della Paganella
  Ośrodek oferuje ponad 10 km tras do narciarstwa biegowego. W większości są to trasy dla narciarzy o umiejętnościach podstawowych lub średniozaawansowanych. Najdłuższa z nich prowadzi z Andalo Priori, wokół jeziora w Andalo i może się pochwalić długością ponad 7 km. Niektóre z tras są oświetlone po zmroku.

  Monte Bondone
  Dla fanów narciarstwa biegowego przygotowano aż 35 km tras położonych w słonecznej dolinie Viote. Trasy na które warto zwrócić uwagę to Val del Merlo, Gervasi, Elica, Cercenar. Główną zaletą tego ośrodka jest szkoła narciarstwa biegowego, w której można udoskonalić swoje umiejętności. Większość tras jest dośnieżana.

  Val di Sole
  Dolina jest świetnym miejscem dla dla narciarzy biegowych. Kilkadziesiąt kilometrów dobrze przygotowanych tras wytyczono głónie pomiędzy Dimaro i Mezzana. Natrostrady rozciągają się wzdłuż rzeki Noce a także wokół starej wioski Cogolo.

 • Skipassy


  Free Ski w Superskirama Dolomiti:
  Ośrodek narciarski co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Superskirama Dolomiti obowiązuje zazwyczaj w grudniu (czasami już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Adamello Ski
  Region stara się przyciągnąć gości nie tylko dobrze przygotowanymi trasami, ale też licznymi barami serwującymi mocne wina z doliny Valtellina. Jak na prawdziwy włoski kurort przystało nie zabraknie tu również restauracji czy pizzerii z tradycyjną włoską pizza.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Najciekawszą ofertę après-ski posiada Folgaria – są tu zarówno przytulne winiarnie, gdzie można skosztować wielu rodzajów tego trunku, jak i tętniące życiem puby. Dwie pozostałe miejscowości również posiadają dobre zaplecze gastronomiczne, jednak nie są to typowe ośrodki, gdzie ludzie bawią się do białego rana.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  W Madonnie jest ogromny wybór restauracji i barów, które oferują tradycyjną kuchnie włoską, a szczególnym specjałem są makarony w najróżniejszej postaci. Obowiązkowym punktem do zaliczenia w wieczornym życiu miasta jest legendarny bar après-ski "Ober 1". Równie znanym imprezowym miejscem spotkań są kluby „Cliffhanger” oraz „Des Aloes” Można tutaj w licznych barach, kawiarniach i restauracjach spotkać włoskich prominentów, a przy odrobinie szczęścia można natknąć się na takie sławy jak George Clooney!

  Andalo - Fai della Paganella
  Après-ski w Paganella nie rozczaruje nikogo, ponieważ miejscowość ma do zaoferowania liczne restauracje i bacówki z przepysznym włoskim jedzeniem. Specjałem regionu jest kawa, której można skosztować w licznych kawiarniach. Życie nocne w miejscowości Andalo jest wyjątkowo bogate, można się tu bawić do białego rana w takich klubach jak „Artcafé la Floca“ i „Discoteca Shuttle”.
  W Andalo można zrelaksować się w centrum spa podczas AquaIn (zajęcia w wodzie), masażu, w saunach i łaźniach parowych.

  Monte Bondone

  Wybierając się w rejon Monte Bondone, nie ma się co nastawiać na zabawy do białego rana. Można jednak znaleźć małe bary, przytulne restauracje i dyskotekę znajdują się na terenie miejscowości.

  Val di Sole
  Dolina posiada bardzo atrakcyjną ofertę après-ski: szeroki wybór pubów, barów, klubów czy winiarni, w których można się zrelaksować po intensywnym dniu na stoku. Warto się także wybrać do jednej z licznych restauracji oferujących tradycyjne włoskie dania.

  Sporty zimowe:
  Adamello Ski
  Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem ośrodek oferuje także teren przeznaczony pod szlaki do uprawiania skialpinizmu. Warto spróbować chodzenia w rakietach śnieżnych w otoczeniu majestatycznych gór oraz przepięknej przyrody.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Do dyspozycji turystów jest lodowisko. Istnieje także możliwość wypraw w rakietach śnieżnych.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  W miejscowości są także także inne rozrywki sportowe takie jak: lodowisko, rakiety śnieżne, wspinaczka po zamarzniętych wodospadach czy paragliding. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu jest również romantyczna przejażdżka saniami z psim zaprzęgiem czy możliwość zwiedzenia okolicy konno.

  Monte Bondone
  W Monte Bondone przygotowano tor saneczkowy oraz lodowisko.

  Val di Sole
  Poza typozywmi sportami zimowymi ośrodek oferuje także nordic walking oraz wyprawy na rakietach śnieżnych, które dawniej były podstawowym sposobem poruszania się po zaśnieżonych stokach.

  Aktywny wypoczynek:
  Adamello Ski
  Po nartach można skorzystać z ogólnodostępnego lodowiska oraz basenu. Są też dodatkowe atrakcje, jak choćby wycieczki saniami ciągniętymi przez husky i malamuty.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  W Folgarii przygotowano mnóstwo atrakcji. Turyści do dyspozycji mają lodowisko, halę sportową (gdzie w lecie trenują włoscy pierwszoligowi koszykarze przygotowując się do sezonu) oraz basen miejski. Ciekawą atrakcją jest tor saneczkowy. W miejscowości warto wypożyczyć sprzęt wspinaczkowy czy rakiety śnieżne, dzięki którym można jeszcze bardziej uatrakcyjnić zimowy urlop.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  W miejscowości zsą także także inne rozrywki sportowe takie jak: kryty basen, fitness etc. W niewielkiej odległości od Madonny w miasteczku Carderzone można skorzystać z kompleksu wód termalnych Terme Val Rendena - Fonte San Antonio. Ci, którzy poszukują dodatkowych wrażeń i przygód mogą spędzić noc w igloo w Parku Naturalnym Adamello-Brenta.

  Andalo - Fai della Paganella
  Po nartach można spędzić aktywnie czas w centrum sportowym w Andalo grając np. w piłkę nożna, tenisa lub jeżdżąc na łyżwach.

  Monte Bondone
  Warto udać się do ścisłego Rezerwatu Przyrody i Alpejskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie rośnie ponad dwa tysiące gatunków roślin wysokogórskich ze wszystkich kontynentów.

  Val di Sole
  Oprócz typowych sportów zimowych Val di Sole oferuje także takie atrakcje jak jazda konna, łyżwiarstwo czy wspinaczka na ściance. Dostępne są także aquaparki i baseny.

  Zwiedzanie:
  Adamello Ski
  Mówiąc o historii Adamello warto wspomnieć o pierwszej wojnie światowej. Passo Tonale wyznaczało granicę pomiędzy Włochami i Austro-Węgrami, było więc punktem strategicznym. Do dziś zachowało się wiele śladów z tamtego okresu, jak okopy czy bunkry wojskowe, które można zobaczyć podczas spacerów po miasteczku lub wycieczek górskich. Dla tych, którzy nie przepadają za spacerami przygotowano Muzeum Forte Strino.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Poza szusowaniem na stokach można w ośrodku można znaleźć całą masę miejsc, do których warto się wybrać. Jest to między innymi ogród botaniczny prezentujący roślinność górską. Jednym z ciekawszych muzeów jest House Museum Cirillo Grott, czyli dom wybitnego włoskiego artysty, gdzie obecnie mieści się galeria sztuki oraz skromne muzeum poświęcony twórcom związanym z Dolomitami. Dla najmłodszych przygotowane jest muzeum miodu i pszczół.

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Madonna oraz Pinzolo urzekają średniowieczną architekturą, kościołami sięgającymi nawet XIII wieku. Warto się wybrać się na spacer po tych malowniczych miejscowościach.

  Andalo - Fai della Paganella
  W pobliskim Andalo można zobaczyć ruiny Zamku Belfort w Spormaggiore. W okolicy znajduje się wiele pięknych zamków takich jak: Castel Thun, zamek Beseno, zamek Tures, zamek Stenico czy zamek w Rovereto. Pare kilometrów od miejscowości Andalo można podziwiać przepiękne pomniki przyrody w Trentino takie jak: jezioro Lago di Garda, wodospady Cascate di Nardis, jezioro Tovel, piramidy w Segonzano, płaskowyż Altopiano di Renon.

  Monte Bondone
  Warto udać się do ścisłego Rezerwatu Przyrody i Alpejskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie rośnie ponad dwa tysiące gatunków roślin wysokogórskich ze wszystkich kontynentów.

  Val di Sole
  Val di Sole może się poszczycić bardzo długą i ciekawą historią. Na przestrzeni wieków tereny doliny były zamieszkałe przez różne ludy i plemiona. Do dziś pozostało sporo śladów ich obecności: wiejskie zabudowania, warownie twierdze, zamki i kościoły. Jednymi z ciekawszych przykładów architektury są: kościół Św. Marii w Pellizzano, Zamek Ossana i Parco della Pace. Aby zaczerpnąć lokalnego folkloru warto przespacerować się malowniczymi uliczkami zaglądając do sklepów z rzemiosłem.


  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  Adamello Ski
  Do ciekawych wydarzeń z pewnością można zaliczyć coroczną imprezę podczas której Włosi pokazują turystom jak wyglądało narciarstwo alpejskie dawnej. Narciarze przebierają się wtedy w stroje ludowe oraz jeżdżą na tradycyjnych drewnianych nartach.

  Folgaria - Lavarone - Luserna
  Folgaria jest rejonem w którym odbywa się cała masa ciekawych wydarzeń. Głównie są to zawody sportowe. Dla dzieci przygotowywane jest trofeo topolino, czyli pięciodniowe zawody w narciarstwie alpejskim. Corocznie odbywają się tu zawody w kolarstwie górskim oraz zawody jeździeckie. Włosi bardzo cenią sobie swoje dziedzictwo i w związku z tym często organizują imprezy, które mają na celu podkreślenie piękna Dolomitów oraz przypomnienie historii ludzi zamieszkujących te rejony wcześniej. Co roku ma miejsce także futurystyczny festiwal Carnevale d’autore’ ku pamięci malarza Fortunato Deparo (Serrada).

  Madonna di Campiglio i Pinzolo
  Rokrocznie w Madonnie odbywają się zawody Alpejskiego Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata w Snowboardzie oraz Mistrzostwa Świata we Freestyle’u Narciarskim. Zawody odbywają się wtedy, kiedy panują najlepsze warunki narciarskie, co z reguły ma miejsce w środku sezonu. W tym okresie część tras jest zamknięta, a w okolicy jest dużo więcej ludzi.

  Monte Bondone
  Co roku w lecie w Dolomitach odbywa się seria koncertów zatytułowanych „Wielcy Artyści w Najpiękniejszych Górach”. Muzyków można podziwiać między innymi w Monte Bondone. Występują nie tylko soliści, ale także chóry z całej Europy. Liczne lokalne i europejskie zawody w snowparku.

  Val di Sole
  Najciekawszym lokalnym wydarzeniem jest z pewnością Cover Ski Festival. Ta cykliczna impreza daje możliwość przypomnienia sobie piosenek takich artystów jak Bob Marley, Frank Zappa, The Rolling Stones czy The Beatles w wykonaniu najlepszych zespołów z całych Włoch. Koncerty odbywają się do późnych godzin nocnych w lokalnych barach. W dolinie Val di Sole odbywa się także konkurs Pucharu Świata Downhill oraz zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

 • Informacje dodatkowe


  • www.folgarialavaroneluserna.it
  • www.campiglio.com
  • www.campiglioDolomiti.it
  • www.pinzolo.com
  • www.paganella.net
  • www.valdisole.net
  • www.adamelloski.com

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  0.55 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  69%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  147°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:08
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.19°C
  opady:
  4.41 mm
  wiatr:
  154°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:08
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.13°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  321°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  21:09
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.15°C
  opady:
  1.08 mm
  wiatr:
  67°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  21:09
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.15°C
  opady:
  4.37 mm
  wiatr:
  135°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  21:09

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-14,-14,-12,-10,-5,-2,0,0,-1,-5,-9,-12,-9,-9,-7,-5,-1,1,3,3,1,-1,-6,-9,-11.5,-11.5,-9.5,-7.5,-3.0,-.5,1.5,1.5,.0,-3.0,-7.5,-10.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555455665543
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
111,117,142,155,149,129,152,127,108,118,112,123,71,73,85,88,88,88,91,87,83,79,79,80
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
151724232121231818162022
Powered by: