Dolina Aosty i Piemont

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 19
 • 80
 • 112
 • 21
 • 14
 • 1

Udogodnienia:

 • 8

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
1129.7 km 274 km 687 km 168.7 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień25 - 86   €6 - 43   €
6 dni151 - 257   €29 - 212   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: październik - kwiecień
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Dolina Aosty i Piemont

Dwa duże regiony narciarskie znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch. Stolicą Doliny Aosty jest miasto Aosta, natomiast Piemontu Turyn. Regiony zadowolą wszystkich miłośników gór i sportów zimowych. To w tych regionach znajdują się najwyższe partie Alp włoskich i słynne czterotysięczniki: jak Cervinia czy Monte Rosa. Duże i popularne ośrodki narciarskie, małe spokojne miasteczka, olimpijskie trasy dla profesjonalistów oraz tereny dla osób zaczynających swą przygodę z nartami, ośrodki przyjazne rodzinom z dziećmi, narciarzom biegowym oraz snowboardzistom sprawiają, że jest to idealne miejsce na wyjazdy na narty.

 • Ośrodki narciarskie


  Val d'Aosta - Monte Rosa - Alagna
  Valle d’Aosta obejmuje najwyższe partie Alp na czele z najwyższym szczytem Europy – Mont Blanc (4808 m n.p.m.). Poza nim znajdują się tu inne słynne czterotysięczniki jak Cervinia zwana przez Szwajcarów Matterhornem (4478 m n.p.m.) czy masyw Monte Rosa (najwyższy szczyt: 4634 m n.p.m.). Tak duże wysokości pozwalają narciarzom na całoroczną jazdę po zboczach tych gór.

  Breuil-Cervinia i Valtournenche
  Breuil – Cervinia to renomowany ośrodek narciarski położony na południowym stoku Matterhornu (Monte Cervino), na samym końcu doliny Valtournenche. Jednak jeszcze przed II wojną światową była to niewielka górska osada. Cervinia jest połączona z włoskim ośrodkiem Valturnanche i ze szwajcarskim kurortem Zermatt, dzięki czemu jest tu możliwość korzystania z tras szwajcarskiego ośrodka.

  Courmayeur
  Prestiżowy ośrodek narciarski położony u stóp masywu Mont Blanc, którego francuskim odpowiednikiem jest Chamonix. W miasteczku panuje atmosfera alpejskiego kurortu. Na narty do Courmayeur przybywają głównie włoscy turyści, a Francuzi wpadają tylko na weekendy. Latem panują tu niepodzielnie alpiniści, których głównych celem jest oczywiście szczyt Mont Blanc.

  Limone Piemonte
  Riserva Bianca to malowniczo położony rejon narciarski obejmujący swoim zasięgiem miasteczko Limone Piemonte, główną miejscowość regionu. Rejon w ostatnich latach ulegał wielu modernizacjom co sprawiło, że obecnie może śmiało konkurować z innymi znanymi ośrodkami. Oferuje doskonałe warunki narciarskie, przy jednoczesnym zdecydowanie mniejszym zatłoczeniem stoków.

  Vialattea-Sestriere (Val di Susa)
  Vialattea to trzeci co do wielkości region narciarski we Włoszech. Ten ogromny obszar położony na granicy francusko-włoskiej składa się z 6 różnych ośrodków narciarskich i obejmuje swoim zasięgiem 400 km tras. Stoki Vialattea i Sestiere są zdecydowanie mniej zatłoczone niż w pozostałych częściach Alp, a sam region słynie z doskonałych tras, na których rozgrywane były konkurencje XX zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 r.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Duża ilość łatwych niebieskich tras znajduje się w La Thuile. W rejonie Aosty dostępna jest także szkółka narciarska ze 150 instruktorami i z najnowocześniejszymi metodami nauczania. Dobrym miejscem na naukę jest Montgenèvre, ponad połowa znajdujących się, tu tras to łatwe niebieskie stoki narciarskie. Równie wiele łatwych tras znajduje się w ośrodku Claviere. Szkółki narciarskie także w: Cervino, Breuil i Nuova Cielo Alto, oraz Limone w Riserva Bianca.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  W całym regionie tras czerwonych dla średniozaawansowanych narciarzy jest mnóstwo. W samej Vialattei znajduje się ich ponad 200 km i co najważniejsze można się po nich przemieszczać nie odpinając ani na chwilę nart. Dobre niebieskie i czerwone trasy znajdują się w La Thuile. W Cervinii łagodniejsze, szerokie nartostrady znajdują się po lewej stronie masywu, natomiast zbocza po prawej to m.in. szybka trasa Ventina oraz szybki zjazd z Plateau Rosa do Valtournenche. W Courmayeur praktycznie cały teren nadaje się dla średniozaawansowanych narciarzy.

  Narty dla zaawansowanych:
  Najlepszy teren dla profesjonalnych narciarzy to bez wątpienia byłe olimpijskie trasy w Vialattea. Dobre trasy są także w Aosta oraz po szwajcarskiej stronie Cervinii (Zermatt). Region obfituje także w stoki poza wyznaczonymi trasami. Należy jednak pamiętać, że we Włoszech jazda poza trasami jest nielegalna – jeździć można jedynie na własną odpowiedzialność.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  W całym regionie bardzo dobre warunki dla freeriderów. Szczególnie warto wybrać się do Alagna. Wiele tras w rejonie Aosty oraz Vialattei. Sporych umiejętności wymagają trasy w Courmayeur.

  Freestyle:
  Najlepszy region do freestylu to Vialattea. Snowparki znajdują się tam w niemal każdym ośrodku. Jednak w pozostałych regionach snowboardziści również nie będą narzekać. W Pila wiele możliwości dla początkujących i zaawansowanych snowboardzistów oferuje Snowpark Grand Grimod. Pozostałe miejsca to snowpark w Monte Rosa oraz w miejscowści Limone w Riserva Bianca, idealne na wyjazdy na snowboard.

  Snowboarding dla początkujących:
  Lekcje snowboardu.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Najlepszym miejscem dla narciarzy biegowych jest La Thuile, znajduje się tam kilka pętli o różnym stopniu trudności – łącznie ok 20 km tras. 10 km trasy są w Sestrierre, Clavier oraz w Riserva Bianca. Krótkie, ale malownicze trasy znaleźć można w Cervinii oraz w Courmayeur.

  Biegówki dla początkujących:
  Lekcje narciarstwa biegowego w ośrodkach.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Najwięcej atrakcji dla amatorów życia nocnego znajduje się w Courmayeur, Sestrierre w Vialattea oraz Cervinii. Znajduje się tam wiele restauracji, kawiarni, klubów nocnych oraz sklepów. W mniejszych miejscowościach nie brakuje lokali serwujących specjały kuchni regionalnej.

  Aktywny wypoczynek:
  Lokalne firmy proponują liczne wycieczki z przewodnikiem po okolicy i wędrówki na rakietach śnieżnych. Dla miłośników łyżwiarstwa nie brakuje lodowisk. Poza tym spróbować także można lotów paralotnią, pojeździć na rowerze, zagrać w golfa, skorzystać z basenów, centrów fitness, siłowni, kortów tenisowych, konnych przejażdżek oraz wielu innych lokalnych atrakcji sportowych.

  Zwiedzanie:
  Przede wszystkim atrakcje przyrodnicze: lodowce, lodospady, parki, groty, jaskinie. W okolicah Valtourneche warto zobaczyć sugestywne rzeźby „Gouffres des Busserailles” na skałach strumienia Marmore w Chample`ve. W Courmayeur warto wybrać się do Muzeum Alpejskiego. W rejonie Vialattei dla miłośników sportów zimowych nie byle jaką atrakcją będą dawne obiekty olimpijskie, które przypominają o Zimowych Igrzyskach w Turynie z 2006 r.

  Ciekawe wydarzenia lokalne:
  W rejonie Vialattea odbywa się konkurs skoków narciarskich w Pragelato. W Riserva Bianca ma miejsce jeden z konkursów Pucharu Świata w Snowboardzie. W Święta Bożego Narodzenia organizowane są wystawy szopek i zjazdy z zapalonymi pochodniami.

 • Informacje dodatkowe


  • www.skivallee.it
  • www.alagna.it
  • www.espacesanbernardo.com
  • www.monterosa-ski.com
  • www.pila.it
  • www.cervinia.it
  • www.regione.vda.it
  • www.courmayeur-montblanc.com
  • www.riservabianca.it
  • www.limonepiemonte.it
  • www.vialattea.it
  • www.comune.sestriere.to.it


Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  21°C
  opady:
  2.04 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  74%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  37°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:08
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.21°C
  opady:
  1.57 mm
  wiatr:
  103°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:09
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.20°C
  opady:
  1.27 mm
  wiatr:
  116°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  109°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:10
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.14°C max.24°C
  opady:
  0.63 mm
  wiatr:
  125°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  21:11

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-2,-1,2,3,9,10,12,13,8,7,1,-2,6,9,12,14,22,23,25,26,20,18,8,5,2.0,4.0,7.0,8.5,15.5,16.5,18.5,19.5,14.0,12.5,4.5,1.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
544478886533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
99,75,251,193,103,83,79,116,162,101,159,99,77,73,69,67,65,67,66,70,74,77,78,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141214171417101215171717
Powered by: