Alta Val Venosta, Passo di Resia i Watles

Przewodnik narciarski: Włochy

Wyciągi narciarskie:

 • 1
 • 6
 • 8
 • 2
 • 0
 • 0

Udogodnienia:

 • 2

Trasy narciarskie:

 łatwe  średnie  trudne
66 km 18 km 31 km 17 km

Karnety:

DorośliDzieci:
1 dzień39 - 41   €22 - 25   €
6 dni189 - 217   €104 - 118   €
Dodatkowe informacje: sezon narciarski: grudzień - kwiecień
odległość z Warszawy: ok. 1400 km
homepage: www.schoeneben.itde/winter/
 • początkujący:
 • średniozaawansowani:
 • zaawansowani:
 • snowboarding:
 • narty biegowe:
 • rozrywka:

Alta Val Venosta, Passo di Resia i Watles

Alta Val Venosta, Passo di Resia i Waltes to regiony, w których można znaleźć kilka ciekawych ośrodków narciarskich oferujących dogodne warunki i dobrą infrastrukturę. Pośród nich najpopularniejszymi są: Watles, San Valentino, Belpiano i Maseben. Wszystkie mają raczej przytulną, kameralną atmosferę z dobrą infrastrukturą. Trasy wytyczono między 1400 a 2800 m n.p.m. Najwyższy szczyt w okolicy – Ortles (Ortler) ma 3905 m n.p.m. i wraz z wieżą w Lago di Resia tworzy wizytówkę tego regionu. Latem dolina zamienia się w sad – na szeroką skalę uprawiane są tu owoce. Natomiast zimą region przyciąga narciarzy, którzy znajdą tu wszystko czego trzeba – dużo śniegu, nowoczesne wyciągi i doskonałe obiekty zakwaterowania. Łącznie można skorzystać z ponad 80 km tras.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Resia (Reschen), Curon (Graun) i Vatles. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

 • Trasy i wyciągi narciarskie


  Watles:
  Ośrodek mieści się na wysokości 1750 m n.p.m., posiada prawie 20 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Słynie z bardzo szerokich stoków oraz malowniczych stoków, które prowadzą przez sosnowe lasy. Najbardziej zadowoleni będą fani carvingu, ponieważ warunki i szerkość tras sprzyjają tej technice jazdy.

  San Valentino:
  Ośrodek mieści się na wysokości między 1470 a 2200 m n.p.m. i posiada ponad 20 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Wszystkie obsługiwane są przez 5 wyciągów narciarskich. Nowoczesna infrastuktura i słoneczne stoki sprawiają, że jest to idealne miejsce dla wszystkich narciarzy.

  Belpiano:
  Ośrodek narciarski Belpiano mieści się na wysokości 1400 – 2850 m n.p.m., posiada prawie 30 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Obsługiwane są one przez 9 nowoczesnych wyciągów narciarskich. Infrastuktura, przygotowanie i nachylenie stoków sprawiją, że jest to idealne dla rodzin z dziećmi.

  Maseben:
  Ośrodek narciarski Maseben mieści się dość wysoko, na wysokości 1900 m - 2400 m n.p.m. i posiada ponad 10 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. Jednak pomimo swej wysokości są to trasy raczej dla początkujących narciarzy.

 • Narciarstwo zjazdowe


  Narty dla początkujących:
  Region jest są idealnym miejscem, a wręcz rajem na wyjazdy na narty dla początkujących narciarzy. Przygotowanie tras, ich nachylenie oraz infrastruktura sprawiają, że stawianie pierwszych kroków na nartach jest nie tylko łatwe, ale i przyjemne. Znajduje się tu też sporo szkółek narciarskich.

  Narty dla średniozaawansowanych:
  Cały region posiada sporo tras dla średniozaawansowanych, ale nie są one zbyt wymagające. Są więc dobre dla najmłodszych narciarzy lub początkujących.

  Narty dla zaawansowanych:
  Dolina nie jest raczej polecana doświadczonym narciarzom.

 • Snowboard i Freeskiing


  Freeride:
  Dolina i jej okolice to wciąż dość rozległe, dzikie tereny z małą liczbą turystów. Gdzieniegdzie można znaleźć kilka starych pasterskich chat wyłaniających się z grubej warstwy miękkiego śniegu. Są więc tutaj doskonałe warunki do jazdy na nartach poza trasami. Niestety specjalnych tras polecanych nie ma gdyż śnieg co roku inaczej „wytycza” szlaki. Należy jednak pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem

  Freestyle:
  W San Valentino można znaleźć snowpark o nazwie Polsa Double Park, który położony jest na wysokości 1600 m n.p.m. Jest to snowpark z typowymi przeszkodami dla freestylerów średniozaawansowanych i początkujących. Można nawet znaleźć przeszkody o poziomie bardzo łatwym, które są przeznaczone dla najmłodszych i tych, którzy stawiają na desce pierwsze kroki. Oprócz przeszkód takich jak skocznie, raile, boxy są tu również 2 stoły piknikowe, służące do świetny ślizgów. Park posiada własny wyciąg krzesełkowy. Oprócz tego w Reschen znajduje się imponujący snowpark Schöneben. Na długości ponad 700 metrów ulokowanych jest ponad 28 przeszkód w tym skocznie, boxy, raile na wszystkich poziomach trudności. Snowpark jest kapitalnie zrobiony, a przeszkody idealnie układają się w linie trudności. Oprócz tego można tu znaleźć miejsce na relaks w nasłonecznionej lokalizacji. Oprócz tego snowpark zachwyca swoim układem i designem, co bardzo wyróżnia go na tle innych tego typu obiektów.

 • Narciarstwo biegowe


  Trasy:
  Urokliwe krajobrazy Alta Val Venosta powodują, że na tych terenach narciarstwo biegowe to nie tylko sport, ale i obcowanie z przepiękną, dziką przyrodą. Znajduje się tu Nordic Center Ski Slingia w Watles, które było gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów w 2008 roku. Można tu uprawiać narciarstwo biegowe na wszystkich poziomach zaawansowania. Pozostałe trasy biegowe występują w San Valentino, Curon i Resia, Maseben oraz cudowne transgraniczne szlaki w Nauders biegnące przez Włochy, Austrię i Szwajcarię. Łączna długość wszystkich tras przekracza 100 km.

 • Rozrywka


  Après-ski:
  Oferta après-ski w regionie ogranicza się głównie do kameralnych barów, pubów, ale można tu znaleźć także kilka dyskotek. Nie jest to jednak miejsce dla miłośników zabawy do białego rana. Przeważa tutaj dobra kuchnia włoska w przepięknych i urokliwych restauracjach.

  Aktywny wypoczynek:
  Sportem zimowym najchętniej uprawianym w tym regionie jest jazda na łyżwach. Można uczestniczyć w tańcu na lodzie w wyjątkowej scenerii Resia Lake i słynnej w tej okolicy dzwonnicy lub spędzić czas na torach saneczkowych w Resia i San Valentino czynnych do późnych godzin wieczornych. Osoby spragnione mocniejszych wrażeń powinny spróbować wspinaczki lodowej na Palla Bianca – najwyższym szczycie w regionie. Na jeziorach Resia i San Valentino można uprawiać żeglarstwo lodowe wśród najbardziej urokliwych krajobrazów górskich.

  Zwiedzanie:
  W Alta Val Venosta znajduje się wiele ciekawy zabytkowych budynków. Sam układ miasteczek jest warty zobaczenia. Wizytówką regionu jest słynna dzwonnica kościoła częściowo zatopiona w jeziorze w miejscowości Resia. Ciekawym punktem do obejrzenia jest pobliskie źródło drugiej największej rzeki Włoch, czyli Adige na wysokości 1550 m n.p.m. Dla miłośników sztuki gratką z pewnością będzie kościół St. Nicolo w Roia z freskami Merano z XV w. Najbardziej malowniczym miasteczkiem jest jednak San Valentino z historycznym centrum z 1140 roku, założone przez Urlicha Primele.

 • Rodzinne wyjazdy na narty


  Narty dla dzieci:
  Alta Val Venosta to świetny region dla dzieci. Posiada wiele szkółek oraz przedszkoli narciarskich z wykwalifikowanymi instruktorami, którzy zapewnią najmłodszym dużo rozrywki.

Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  18°C
  opady:
  0.24 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  86%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  8°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:00
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.12°C
  opady:
  4.94 mm
  wiatr:
  15°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  21:01
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.19°C
  opady:
  1.28 mm
  wiatr:
  232°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  21:02
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.23°C
  opady:
  0.69 mm
  wiatr:
  28°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  21:03
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.17°C
  opady:
  0.72 mm
  wiatr:
  19°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  21:03

klimat w Włochy

Włochy - kiedy na wakacje?

 • Na letnie wczasy do Włoch można wybrać się od maja do października. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają wtedy 20 ºC.
 • Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to termometry często wskazują powyżej 30 ºC. Bardzo ciepło jest także w czerwcu i wrześniu.
 • Temperatura wody wzrasta do 20 ºC już w czerwcu. W lipcu, sierpniu i wrześniu możemy być pewni, że morze wzdłuż całego wybrzeża będzie cieplejsze jeszcze o kilka stopni Celsjusza. Natomiast w październiku temperatura wody w regionach północnych spada poniżej 20 ºC.
 • Zwiedzanie włoskich zabytków najlepiej zaplanować na późną wiosnę i wczesną jesień.

Klimat Włoch charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, z wyraźnym podziałem na północ i południe oraz niziny i góry. Lato w całym kraju jest słoneczne i upalne, zwłaszcza na południu oraz w rejonie Sardynii i Sycylii. Zarówno na północy, jak i na południu, możemy wtedy spodziewać się gwałtownych burz. Na południe od Rzymu występuje także gorący i wilgotny wiatr znad Afryki, zwany sirocco. Warto pamiętać, że w sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje, więc wiele miast pustoszeje, a zapełniają się plaże. Okres deszczowy we Włoszech przypada przeważnie na wiosnę i jesień. Zima na północy jest chłodna, a w górach mroźna i śnieżna. Na południu ta sama pora roku przebiega łagodnie, za to z dużą ilością opadów.

Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
-5,-3,0,3,7,11,12,12,9,4,0,-3,1,4,10,15,20,23,25,24,20,14,7,2,-2.0,.5,5.0,9.0,13.5,17.0,18.5,18.0,14.5,9.0,3.5,-.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
344676776533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomićwtyczkę Adobe Flash.
53,43,46,59,77,106,126,118,78,64,60,53,84,80,77,72,69,73,77,78,81,82,87,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131520191822232017161819
Powered by: